| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă termenul "soluție legislativă" folosit de Curtea Constituțională în jurisprudența sa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general prin solutie legislativa se intelege varianta aleasa, dintre mai multe variante posibile, de organul (Parlament, Guvern, etc) care adopta sau emite actul normativ, pentru a reglementa un anumit domeniu de activitate.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vrei explicarea unui termen mai bine ai selecta tot pasajul.
Se poate referi la solutia gasita de Parlament pentru a aplica decizia ccr asupra unei legi declarate neconstitutionale.