| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un organ judiciar în dreptul român?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sens larg prin organe judiciare se inteleg toate organele prin care se realizeaza justitia.
In sens restrans, in dreptul procesual penal, sunt cele care participa in procesul penal, conform Codului de procedura penala, citez:
  ART. 29.Participanţii în procesul penal
  Participanţii în procesul penal sunt: organele judiciare, avocatul, părţile, subiecţii procesuali principali, precum şi alţi subiecţi procesuali.
  ART. 30.Organele judiciare
  Organele specializate ale statului care realizează activitatea judiciară sunt:
  a) organele de cercetare penală;
  b) procurorul;
  c) judecătorul de drepturi şi libertăţi;
  d) judecătorul de cameră preliminară;
  e) instanţele judecătoreşti."

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Mori dă curiozitate?
Organu' ie organ! Vezi că vin la tine și faci cunoștință cu Vasilică!
laughing