| edena a întrebat:

Ce face avocatul poporului? In ce cazuri poti apela la aceasta institutie?

6 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

Avocatul poporului intervine pentru apararea drepturilor si libertatilor fundamentale in cazul incalcarii acestora de catre stat sau reprezentanti ai statului. mentionez ca desi cedo asigura in principiul acelasi lucru (in limita drepturilor prevqazute in conventie si protocoalele sale aditionale), pentru a te adresa acestei instante ai nevoie de o hotarare definitiva si irevocabila a instantelor romane cu privire la dreptul incalcat.

| narcis13 a răspuns:

Se poate apela la avocatul poporului in cazul unor abuzuri/nedreptati savarsite de statul roman si diversele sale insitutii asupra cetateanului(o alternativa ar fi si CEDO).

| Beatrice_6624 a răspuns:

Il apelezi oricind si nu-s daca e chiar asa de bine ca acelasi lucru il stie fiece prost

| andreiolariu a răspuns:

Salut. Cauta toate informatiile pe adresa http://www.avp.ro/

| ionel_2796 a răspuns:

Sucesiunea de pe urma tatalui

| zlibutzsolti a răspuns:

As vrea sa aflu ce drepturi am dupa moartea lui tatal meu dupa ce au fost divortati dupa 30 de ani