| amandina_9414 a întrebat:

Ce responsabilitati are Avocatul Poporului?

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Draga amandina,
Avocatul poporului are urmatoarele responsabilitati:
"· primeşte şi repartizează cererile făcute de persoanele lezate prin încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti de către autorităţile administraţiei publice şi decide asupra acestor cereri;
· urmăreşte rezolvarea legală a cererilor primite şi cere autorităţilor sau funcţionarilor administraţiei publice în cauză încetarea încălcării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, repunerea în drepturi a petiţionarului şi repararea pagubei;
· semnează rapoartele, recomandările, precum şi orice alte acte necesare bunei desfăşurări a activităţii instituţiei;
· formulează puncte de vedere, la cererea Curţii Constituţionale;
· poate sesiza Curtea Constituţională cu privire la neconstituţionalitatea legilor înainte de promulgarea acestora;
· poate sesiza direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a legilor şi ordonanţelor;
· eprezintă instituţia Avocatul Poporului în faţa Camerei Deputaţilor, a Senatului şi a celorlalte autorităţi publice, precum şi în relaţiile cu persoanele fizice sau juridice;
· prezintă celor două Camere ale Parlamentului rapoarte, anual sau la cererea acestora."
Pentru mai multe detalii poti vizita urmatorul link:http://www.avp.ro/
Pa, pa

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Avocatul Poporului are următoarele atribuţii:

* coordonează activitatea instituţiei Avocatul Poporului;
* primeşte şi repartizează cererile făcute de persoanele lezate prin încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti de către autorităţile administraţiei publice şi decide asupra acestor cereri;
* urmăreşte rezolvarea legală a cererilor primite şi cere autorităţilor sau funcţionarilor administraţiei publice în cauză încetarea încălcării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, repunerea în drepturi a petiţionarului şi repararea pagubei;
* semnează rapoartele, recomandările, precum şi orice alte acte necesare bunei desfăşurări a activităţii instituţiei;
* formulează puncte de vedere, la cererea Curţii Constituţionale;
* poate sesiza Curtea Constituţională cu privire la neconstituţionalitatea legilor înainte de promulgarea acestora;
* poate sesiza direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a legilor şi ordonanţelor;
* reprezintă instituţia Avocatul Poporului în faţa Camerei Deputaţilor, a Senatului şi a celorlalte autorităţi publice, precum şi în relaţiile cu persoanele fizice sau juridice;
* prezintă celor două Camere ale Parlamentului rapoarte, anual sau la cererea acestora.

cami
| cami a răspuns:

Avocatul poporului (luat asa, la amuzante) isi baga nasucu' ala carn, peste tot, sare mereu cu gura dar numai baliverne spune, vrea mereu sa le stie pa toate, si. se da prieten cu toti, da' de fapt nu e cu niciunul.