| IlovanGeta a întrebat:

Ce grad de rudenie este între verisorul meu ((de gradul 1) si fiul meu, și între copiii noștri?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu cu varul tau primar sunt rude de gradul IV iar copii vostri sunt rude de gradul VI, se spune ca sunt veri de-al doilea.

| mi25 a răspuns:

Dupa lege nu este nici un grad de rudenie. Dpa lege se considera rude doar persoanele care au ajuns la graul 4. Citeste art.406 din Codul civil.
Din punct de vedere religios si a datinii se mai adauga la grad de rudenie pe cale ascendenta: stabunicii si stra-strabunicii, stranepotii si stra-stranepotii, care sunt rude de gradul 3 si 4.
In unele zone se considera si unchi (nepot) de verisor, asa cum e cazul la tine si verisori de-al doilea, unchi de-al doile verisor etc.
Pentru asta citeste aici. https://www.gradederudenie.ro/node/1

Răspuns utilizator avertizat