| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "de iure/de jure" si "de facto"? Imi puteti da niste exemple?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

"De iure" insemna "de drept" si "de facto" inseamna "de fapt", sunt din limba latina.
Prima se refera la prevederea legala aplicabila unui caz, actiuni, etc si a doua se refera la situatia de fapt din acel caz (ce si cum s-a intamplat, persoane raspunzatoare, etc). Exemple gasesti destule daca o sa cauti hotarari judecatoresti, in prima parte se expune situatia de fapt si apoi legea aplicabila, ambele determinand hotararea judecatorului. Numai bine!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Doua exemple. La nivel macro, de jure in Moldova se vorbeste limba moldoveneasca, iar de facto, limba romana. La nivel de familie, de exemplu, de jure ambii parinti hotarasc in privinta copiilor, de facto intotdeauna hotararea o ia unul dintre ei (cel mai adesea mama).

| nick1719 a răspuns:

De iure- de drept
de facto - de fapt

sper ca ti-am fost de ajutor