| Thecurious a întrebat:

Va salut cu respect, va rog sa explicati aceasta pozitie politica : centru-stanga (de jure) si dreapta (de facto).

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De jure (se citeste "iure")= in acte, documentele pe care se bazeaza partidul sunt de centru-stanga (social-democratia). De facto= in fapt, in realitate legile pe care le da sunt cu caracteristici de dreapta (liberale, populare, crestin-democrate, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică la nivel declarativ ești de centru-stânga(adică un fel de social democrat), dar factual, prin acțiunile săvârșite, măsuri luate etc, ești de dreapta.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

E pozitia PSD-ului, conform Wikipedia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Pe Wikipedia poate scrie oricine.
e adevărat că la începutul lui 2018 au luat măsuri fiscale de dreapta, dar de atunci au fost de stânga autentică prin toate măsurile.