| RAY a întrebat:

Ce inseamna egalitate in democratie vs egalitate din comunism?

Răspuns Câştigător
| emi1 a răspuns:

Salut, egaliatatea in democratie dupa parerea mea se refera la dreptul de libertate si alegere al cetațianului indiferent de statut, etnie, religie etc.
Cât despre egalitate în comunism, ei bine asta a fost un fel de ideologie cu care sa-u pus bazele comunismului, aceasta presupune egalitatea tuturor cetățenilor, gen nimeni sa nu fie nici sarac nici bogat, asa a aparut clasa muncitoare, puterea o avea muncitorul omul de la sat, astfel renumiti oameni fara carte au ajuns dictatori, producându-se astfel un regim defect deoarece acesta nu punea acentul pe educatie ci pe manipularea maselor. Sper ca ti-a fost de folos =)