| lupu123puma789 a întrebat:

Ce metoda de conducere ati dorii sa aiba Romania?(gen democratie, comunism, etc)

Răspuns Câştigător
| DorelXD a răspuns:

Un proverb chinez spune in felul urmator: "Nu conteaza ce culoare are pisica atata timp cat prinde soareci". Eu unul nu as dori neaparat schimbarea regimului din Romania ci schimbarea celor ce ne conduc. Daca analizam atat perioada in care Romania a fost condusa cu secera si ciocanul sau perioada de dupa 1989, nu putem spune clar care a fost cea mai buna. Nimeni nu poate afirma ca a fost bine in timpul comunismului din Romania. A fost un regim foarte aspru, in unele privinte absurd. Cu toate acestea Romania aveam o industrie mult mai dezvoltata. Dupa 1989 am primit mult ravnita libertate, insa nu am stiut ce sa facem cu ea. Si iata unde s-a ajuns: la democratie. O democratie in care totul e aiurea. Unii stau toata ziua pe un scaun in parlament si se uita la filme porno si iau o groaza de bani, in timp ce altii muncesc pe branci si de abia reusesc sa traiasca decent. Cu toate ca in comunism nu era asa, eu unul nu vreau ca acest regim sa mai fie vreodata in Romania. Regimul comunist este rezultatul mintilor unor oameni avizi de putere care vor sa controleze masele de oameni prin forta; rezultatul unor narcisisti, egoisti, si cum mai vreti sa le spuneti. Sper ca in viitorul apropiat situatia din Romania sa se schimbe, si sunt convins ca se va schimba deoarece avem si noi oameni capabili.

16 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu ma intereseaza oamenii din conducere, ci oamenii ce-o aleg. Pestele de la cap se impute. Ne putem gandi la orice forma de putere, dar nu ne putem gandi o secunda ca si noi suntem responsabili de ceea ce se intampla.

| FucktheSystem a răspuns:

Monarhie.

| MMihai a răspuns:

Ce numești democrație?
Că ce este acum, nu prea este conducerea poporului.
Comunismul nu a fost experimentat!
Când eram în S.S.M.D. ( Societatea Socialistă Multilateral Dezvoltată) ni se spunea că peste nu știu câte secole, vom ajunge în comunism.
Oricum vorbești despre lucruri pe care nu le cunoști.
Și chiar ce importanță are sau nu are, ce vreau eu, când tot aia este!

| alessia5158 a răspuns:

Monarhie constitutionala

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Nu contează regimul politic după care va fi condus România, contează de cine este condusă.
Regimul este doar ceva prezentat oamenilor, ceva care să ne facă să avem o idee despre manipularea care este exercizată asupra noastră.
Democraţia, regimul după care este condusă România în momentul de faţă, ne dă mai multă presupusă libertate, fără să ne dăm seama că, de fapt, şi acestă libertate este controlată tot de stat.
În orice formă de guvernământ se trece la un moment dat la autoritarism în toată regula, aşa că puţin îmi pasă de metoda după care este condusă ţara asta a noastră, din moment ce aceeşi oameni execrabili ne "îndrumă".

| Dumnezău a răspuns:

Fascism ca la carte devil

| corasa a răspuns:

King4aday mi se pare ca a avut opinia cea mai aproape de adevar. Romanii sunt in genere atat de inchistati incat accepta cu greu orice schimbare. Le place sa gandeasca numai in tiparul vechi cu care au fost obisnuiti, si daca le intra o idee in cap o vor purta pana in mormant, deoarece nu se vor lasa convinsi nici de logica, nici de ratiune.

| PetreConstanta a răspuns:

Turbo

| king4aday a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba o populatie care poate fi condusa. Pana asta lipseste, putem avea chiar si socio-democrato-comunism, ca tot acolo suntem, cand n-ai cu cine.

| TeoPT a răspuns:

Monarhiewinking

| noi3 a răspuns:

Dictatura militara.

| Crisis a răspuns:

Monarhie. Cel putin, la asta trebuia sa revina Romania dupa '89.

| onasis1961 a răspuns:

Să devină Regat!

| iuli a răspuns:

Monarhie constitutionala ca in Marea Britanie sau Danemarca.

| Andrewz a răspuns:

Monarhie spre democratiesmug

| Veverita a răspuns:

Comunism