| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut Voi ce ați alegeți dintre comunism și democrație? și de ce? și care sunt avantajele/dezavantaje.

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Comunism pentru ca munceam pentru tara noastra, aveam un serviciu stabil si mai mult si copii multi, femeile erau obligate sa faca cel putin 4 copii.

| doctorandus a răspuns (pentru MihaiNicu23):

"Am fost Director la o mare întreprindere socialistă. Cafeaua de dimineaţă era pregătită de o secretară sexy, mergeam la serviciu cu Dacia neagră. Odată am fost întrebat dacă fabrica nu contribuie cu 10 mii de lei pentru înmormântarea unui tovarăş din Comitetul Central. Am spus, că, cu atâţia bani aş înmormânta întregul Comitet.
Din acest moment am devenit director la o întreprindere mai mică. Cafeaua zilnică era pregătită de o secretară mai în vârstă, la serviciu mergeam cu furgoneta fabricii. Odată am fost apostrofat că nu am fost la ultima şedinţă de partid. Am răspuns ca dacă ştiam că e ultima m-aş fi dus sigur.
Din acest moment am lucrat ca maistru. La serviciu mergeam cu maşina proprie și eu făceam cafeaua de dimineaţă. În atelier aveam pe perete poza lui Ceauşescu şi a Ginei Lolobrigida. Odată mi-au spus că de ce nu dau jos poza curvei de pe perete? Am luat poza lui Ceauşescu.
Din acest moment am lucrat zilier la săpat şanţuri. Mergeam la lucru cu bicicleta și duceam cafeaua de acasă în termos. Odată în timp ce săpam șanțul au venit şi mi-au spus să-mi ascund bicicleta deoarece va trece pe acolo o delegaţie de partid de la Bucureşti. Am răspuns să nu-şi facă probleme deoarece bicicleta este închisă cu un lacăt
Din acest moment am rămas fără lucru.
O vreme am fost şomer până la schimbarea orânduirii. M-am reabilitat, am intrat în partid, am intrat în politică. Cafeaua îmi este servită de o secretară sexy, la serviciu merg cu un Audi A6 cu şofer personal. În rest îmi ţin gura şi din când în când ridic mâna să votez."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar tu, nici acum nu ți-a trecut cu comunismul?

| AndreiMarin499 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut doar sa știu, parerea altora am greșit undeva?

| Nevroza a răspuns:

Pana acum, alegeam democratie din cauza "libertatii", dar sunt intr-o perioada in care nu stiu la care facultate sa ma duc si ce o sa fac pe viitor. Acum aleg comunismul deoarece, dupa scoala nu ramanea nimeni "pe strazi"...

| doctorandus a răspuns (pentru Nevroza):

Vezi raspunsul de mai sus.

| Nevroza a răspuns (pentru doctorandus):

Asa si?