| NicoNicolletta a întrebat:

Ce inseamna democratie?

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

Formă de organizare și de conducere a unei societăți, în care poporul își exercită (direct sau indirect) puterea

5 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Democratia inseamna pentru mine iubirea tarii mele si fiind loial ei slujind-o

| Mikasa a răspuns:

Cuvantul democratie este format fin demos = popor si kratos = putere. Prin el intelegem ca fiind "puterea poporului"

| issa2001 a răspuns:

Democratia este forma de conducere unde toti oameni pot avea diferite functii...happy sper ca primesc funda happy

| Andreus a răspuns:

Democrația (în traducere literală „conducere de către popor", din grecescul δημοκρaτίa - demokratia, de la demos, „popor" + kratos, „putere") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii.

De esența democrației moderne ține respectarea drepturilor omului (egalitatea în fața legii, dreptul la opinie etc.), pluripartidismul, limitarea și separația puterilor în stat.

| Irimie_Andrei_1999 a răspuns:

''demos''=putere, ''cratos''=popor (latina) deci democratie=puterea poporuluibig grin