| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E societatea noastra o sclavie daca e sa ne gandim la monarhie, comunism, democratie, cu alte cuvinte oamenii nu au fost niciodata liberi si nici nu sunt.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca am fi liberi asa cum vezi tu libertatea fara o modalitate de organizare ar fi un dezastru total.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca din perioada cand am trecut de la statutul de vanatori-culegatori si am inceput sa ne adunam in grupuri mai mari., aceste mici societati aveau nevoie de Un lider, in caz contrar s-ar fi creea anarchie. Deoarece noi oamenii nu suntem perfecti, apar conflictele de interese, si daca nu ar fi cineva/ceva de care sa ne fie frica/respect, societatea nu ar functiona
Asa a capatat si religia un rol crucial mai in toate civilizatiile, prin FRICA. Ideea de a fi supravegheat de ceva divin (supranatural) a creeat ordine

| Demetrov a răspuns:

Daca tu esti sclav asta nu inseamna ca toate persoanele traiesc in sclavie.

| Kron5tadt a răspuns:

Pai,... intrebi, sau doar testezi tastatura?