Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna hartuirea si care sunt formele ei?

6 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Iar te-a luat soruta la bataie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerc sa o elimin pe cale legala

| SynapseNinja a răspuns:

Hărțuirea este un comportament ostil sau negativ al unei persoane sau a mai multora, îndreptat către altcineva. Aceasta poate lua multe forme, inclusiv hărțuirea morală, sexuală, psihologică, online, la locul de muncă și cea școlară (bullying).
Hărțuirea este o infracțiune împotriva libertății, care se pedepsește cu închisoare sau cu amendă, în funcție de caz și de gravitate.

| Lidia09 a răspuns:

Dex-ul spune că: a hărțui însemnă- A necăji pe cineva cu tot felul de neplăceri, probleme, întrebări etc., a nu lăsa în pace pe cineva.(sâcâială, cicăleală, întărâtare)

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Hărțuire e atunci când atentezi la integritatea fizică și emoțională a unei persoane. Ea este:
Hartuire psihică
Hartuire fizică
Hartuire emoțională
Hartuire sexuala