| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pedeapsă cu suspendare?
Care e diferența dintre pedeapsa cu suspendare și cea cu executare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pedeapsa "cu suspendare" inseamna ca persoana este in libertate conditionata. Se considera ca are un numar de X zile/ani de pedeapsa, dar este lasat liber, cu conditia sa nu comita alte infractiuni.
Daca din nou comite una sau mai multe infractiuni, este din nou judecat, si trimis in inchisoare, unde va primi pedeapsa "suspendata" + pedeapsa de la noile infractiuni, de data aceasta, cu executare.
Deci, pedeapsa cu suspendare este o a 2-a sansa, pentru cei care sunt la primele abateri, recunosc greseala si eventual diminueaza daunele facute.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suspendarea pedepsei cu inchisoarea inseamna ca infractorul pedepsit nu executa pedeapsa intr-o inchisoare ci este liber, totusi avand unele indatoriri pe timpul acesteia. Nerespectarea indatoririlor atrage revocarea suspendarii si va executa pedeapsa intr-un penitenciar.
Pedeapsa inchisorii cu executare inseamna ca infractorul executa pedeapsa intr-un penitenciar.

| Emma30555 a răspuns:

Cu suspendare nu faci inchisoare, cu executare faci.

| Brizbriz a răspuns:

Suspendare inseamna ca nu e incarcerat, insa un anumit timp (cred ca, cel putin cat tine pedeapsa), respectivul nu poate comite alta fapta pasibila de pedeapsa, altfel pedeapsa devine cu executare (e incarcerat) iar noua fapta va fi pedepsita separat