| Anonim13912 a întrebat:

Deci, Dragnea a fost condamnat cu 3 ani si 6 luni cu executare. Ce inseamna pedeapsa cu suspendare? Cu executare inseamna puscarie, nu? Si inca o intrebare: daca Dragnea intra la inchisoare ce o sa se intample cu Guvernul sau cand o sa intre la inchisoare, dupa mandat?
Vreau si eu sa inteleg mai bine politica! Multumesc

35 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pedeapsa cu suspendare inseamna ca nu se duce la inchisoare. Pedeapsa cu executare inseamna ca merge la închisoare.

Guvernul de ce sa meargă la inchisoare?

| Anonim13912 explică (pentru suntserios):

Si cum este pedepsit cel care are pedeapsa cu suspendare?

| aXy99 a răspuns (pentru Anonim13912):

Se afla in libertate, dar are anumite interdictii.

| mihai69 a răspuns:

1. adică ai cazier dar pedeapsa nu se execută dacă se respectă termenii pentru suspendare;
2. da;
3. Nu se pune problema „dacă" (intră), ci când anume. Deocamdată nu se întâmplă nimic cu guvernul. În viitorul apropiat, probabil va primi o moțiune de cenzură.

| AC4S4 a răspuns:

Guvernul merge înainte, până la moțiune probabil. Dragnea nu face parte din guvern. Partidul șchioapătă.
Părerea mea e că PSD nu are o persoană clară care să fie președinte încă.
Se va alege și un alt președinte pentru Camera Deputaților probabil.

| Anonim13912 explică (pentru AC4S4):

Da, la asta ma refeream, e presedintele la Camera Deputatilor, se va alege alt presedinte din partidul PSD?

| AC4S4 a răspuns (pentru Anonim13912):

Deputatii aleg presedintele Camerei, nu e obligatoriu sa fie de la PSD.
PSD, avand acum multe probleme interne, s-ar putea sa nu mai aiba sanse in a da un presedinte al Camerei.
Este ca la prezidentiale. Se voteaza, cel care castiga 50%+1 este presedinte. Altfel, se face un al doilea tur cu primii doi candidati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu guvernul în mod legal - nimic
firesc guvernul ar trebui să plece după alegerile de aseară fiindcă nu mai are legitimitate

| Anonim13912 explică (pentru anonim_4396):

O sa se aleaga alt presedinte sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim13912):

Ierarhic, conform statului partidului, Dăncilă conduce psd până la congres

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai schimbat la 180 de grade. De ce nu spui ca alegerile acestea au fost pentru parlamentul european, nu au nicio treaba cu politica din Romania, iar guvernul actual ar trebui sa ramana? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Fiindcă nu trebuie să rămână, neavând legitimitate. e logic.

| Anonim13912 explică (pentru anonim_4396):

La ce te referi ca nu are legitimitate? De unde ai scos concluzia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim13912):

Din vot?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este, dar pana acum raspundeai in favoarea PSD.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi da, e foarte bine, atât pentru România cât și pentru PSD să plece mâine dimineața de la guvernare. sau chiar în seara asta.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-o vor face...

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Foarte rău

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare cati dintre votanti stiu ce au votat?
"Alegerile de aseara" nu au fost pentru Parlamentu Romaniei. PSD-ul ramane legitim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Să dea o amnistie legitimă atunci

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa spui? Ce "amnistie legitima"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Exact ce am zis

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "exact ce ai zis". Nu inteleg. Reformuleaza.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Tu realizezi ce confuzie este in mintea ta? Duminica nu s-a votat pentru Parlamentul Romaniei, ci pentru cel european. Nu s-a castigat si nu s-a pierdut puterea in Romania. Se trimit reprezentanti in Parlamentul european. Mai multi sau mai putini, in functie de numarul de voturi.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Tu realizezi ce confuzie este in mintea ta? Duminica nu s-a votat pentru Parlamentul Romaniei, ci pentru cel european. Nu s-a castigat si nu s-a pierdut puterea in Romania. Se trimit reprezentanti in Parlamentul european. Mai multi sau mai putini, in functie de numarul de voturi.
Iar amnistia, este "iertarea" raufacatorilor. Ai pe cineva in puscarie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Eu am zis că guvernul trebuie să demisioneze
dacă ești incapabil să înțelegi 2 fraze simple nu mai îmi răspunde

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Amnistie legitima, nu inseamna demisia guvernului.
Tu, cunosti limba romana? Asta, in afara de faptul ca alegerile de duminica nu au nici o legatura cu guvernul. La ce balarii scrii, nimeni nu e capabil sa inteleaga ceva.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Iar daca ai drept de vot, imi inchipui si ce ai votat. De aia tara asta o ia la vale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Uite, explicat pentru orice cretin incapabil să înțeleagă 2 fraze: orice decizie mai ia guvernul ăsta din momentul ăsta e absolut ilegitimă(pe asta sa-l cauti in dex ca nu stii ce inseamnă).
orice usr-ist / pnl-ist/opozant care refuză guvernarea și susține că psd trebuie să guverneze la capăt (2020 iarna) ori că are legitimitate trebuie să fie de acord atunci cu orice.
eu sustin că e normal sa plece cat mai repede guvernul si sa vina ori tehnocrati ori pnl-usr sustinuți parlamentar pe modelul guvernului Cioloș.

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce tu faci confuzie intre cele doua parlamente, nici un "cretin" nu mai poate discuta cu tine. De ce ar fi "ilegitima" o decizie a guvernului? Nu a fost inlaturat. Pacat ca sunt multi destepti ca tine care voteaza stramb si apoi dau vina pe altii, din pura lasitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Ok

| Anonim13912 explică (pentru Yuoia):

Bai, asa ma indus si pe mine in eroare, nu intelegeam nimic cand zicea ca nu are legitimitate...wtf? De fapt are legitimitate pentru ca alegerile de duminica nu au nimic de aface cu parlamentul Romaniei. Ca ar fi bine sa demisioneze e alta treaba...

| Yuoia a răspuns (pentru Anonim13912):

Ai dreptate: Ca ar fi bine sa demisioneze e alta treaba... Asa zic si eu.

| laeimbrea a răspuns:

Dacă are 3 ani și 6 luni cu executare, face pușcărie, dacă e cu suspendare nu mai face nimic.

Dacă intra la închisoare nu se intampla nimic cu guvernul, el este lider de partid nu prim-ministru sau ministru.

| Anonim13912 explică (pentru laeimbrea):

Pai lider de partid si presedintele parlamentului, nu?