| LanguageMaster a întrebat:

Ce instituție sancționează abaterile disciplinare ale magistraților?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sanctiunile disciplinare ale magistratilor se aplica de sectiile Consiliului Superior al Magistraturii, respectiv sectia de judecatori pentru judecatori si sectia de procurori pentru procurori.

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Consiliul Superior al Magistraturii.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Abaterile disciplinare ale magistraților atrag întotdeauna sancționarea lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul mai corect e ÎCCJ, pentru că deciziile CSM pot fi contestate la completul de 5 al înaltei curți

| Donsavas a răspuns:

Direcția Națională Anticorupție(DNA) SAU Consiliul superior al Magistraturii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Depinde de la caz la caz, unele foarte usoare pot sa nu fie sanctionate.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu, calitatea de acționar sau asociat la o societate comercială este o abatere gravă?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu stiu exact cum o socoteste sectia de judecatori din CSM, o poate socoti o abatere medie.