| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti prin separarea puterilor in stat in Romania? Mai exista acestea in ziua de azi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intelege exact ceea ce spune, respectiv ca intr-un stat puterile legislativa, executiva si judecatoreasca trebuie sa fie distincte una de alta, cu organizare si atributii deosebite, in asa fel incat sa existe un echilibru intre ele, fara predominarea vreuneia si fara ingerinta uneia in domeniul celeilalte. Aceasta este, mai mult, in teorie, deoarece practic toate trebuie sa se subordoneze legii, asa incat se poate spune ca puterea legislativa este, dintr-un anumit punct de vedere, deasupra celorlalte, deoarece ea adopta legislatia pe care celelalte doua puteri trebuie sa o aplice in guvernare si justitie.
In orice stat modern exista acest sistem tripartit al activitatilor si puterilor, inclusiv la noi. Numai bine!

| mno1389 a răspuns:

Nu de putine ori ai incercat sau ti-ai dorit sa schimbi ceva in Romania. Cu singuranta te-ai revoltat in nenumarate randuri impotriva politicienilor, si ti-ai spus ca daca ai avea puterea, ai incerca sa schimbi ceva. Ei bine a venit momentul schimbarii, alturate comunitatii romanesti din eRepublik si rescrie vitorul. Romania are nevoie de tine pentru a creste. http://www.erepublik.com/ro/referrer/OanaNicoleta este cel mai mare simulator social construit vreo data. Alturate unei comunitati de peste 11000 de romani din toata lumea. Noi costruim viitorul, vrei sa faci parte si tu din el?