| Apokales a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta relaxare, de aceasta libertate pe care o avem odata cu data de 1 iunie?
Este ea justificata tinand cont de activitatea guvernului si a cadrelor medicale de cand a inceput pandemia? Sau este doar o manevra politica pentru a ajunge la alegeri cat mai repede? Ce credeti?

46 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stii, omul se bucura si atunci, cand primeste o bataie sora cu moartea, dupa care este lasat in pace.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are aici politica tarii, cu un virus care a cuprins tot globul, lumea?
Iar se amesteca politica in medicina?!
Vorbim parca limbi straine, fara sa le intelegem sensul?!
Daca nu intelegeti ceva, lasati-l celor mai destepti sa-l dezbata, ca va prindeti urechile si va faceti de rusine in lume.

| Apokales explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream la numarul de victime, la faptul ca nu s-a facut testare asa cum trebuie la noi in tara si, totusi, s-a intrat in starea de relaxare.
Da, politica se amesteca in medicina tinand cont de faptul ca multi medici si manageri de spitale sunt pusi politic. S-a tot discutat acest fapt in spatiul public.
Nu, nu vorbim limbi straine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un lucru care vine normal in conditiile in care toata europa e pe un trend descendent...

| Apokales explică (pentru suntserios):

Da, dar crezi ca si Romania este pe un asemenea trend? Nu vreau sa manipulez cu intrebarea ca nu am fi pe un trend descendent cu privire la numarul de cazuri cu COVID, doar ca personal sunt cam sceptic in privinta asta, nu prea am incredere in numerele oferite de guvern.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Apokales):

Unii cred ca starea de urgenta a fost o manevra politica pentru a se face diverse pe ascuns, altii cred ca tine. Unii cred ca s-au declarat mai multi morti, altii ca mai putini. Oricum o dai, "sigur e ceva la mijloc". happy

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Poti sa iti faci numaratoarea ta paralela, pana atunci nu prea ai de ales

| Apokales explică (pentru AnastasiaK):

Da, la mine este neincrederea in autoritati, neincrederea in faptul ca sunt competente. De aceea cred ca situatia este mai grava decat ne este prezentata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Apokales):

Eu am auzit povesti un pic altfel. Ba ca erau spitale "goale" (adica la nivelul normal, de dinainte de pandemie) cand la televizor se anunta ca nu mai e loc in spitale, ba că s-a dat ordin sa se declare ca fiind cauzate de covid inclusiv decese care au alte cauze. Iar astea nu vin de la una care citeste in cafea, ci de la prieteni, angajați MAI. Si tot prefer sa nu-mi bat capul cu asta, chit ca sursele sunt mai de incredere decat mass-media.

| Meme10Memu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Iar ai treaba cu vecina?

| Meme10Memu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ba, tu nu intelegi ca Sars-Cov-2 exista?

| Apokales explică (pentru Meme10Memu):

Insa tu ce crezi in legatura cu asta?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Apokales):

Iaca cine intreaba.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti prost? (Intrebare retorica, clar esti daca asta ai inteles tu) UNDE am zis eu ca nu exista?

| Meme10Memu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tu esti.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aww, se vede nivelul de facultate...grupa pregatitoare gen laughing

| Apokales explică (pentru Meme10Memu):

Nu ne putem pune cu acest rationament.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Apokales):

Ce rationament?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Apokales):

Scuze ca iti fac spam la intrebare, dar am remarcat comentariul celui caruia i-am dat ignore mai devrene (ca incepuse sa-mi ia toate raspunsurile la rand sa dea comentarii stupide) si as vrea sa-l informez pe aceasta cale ca trebuia "fi" cu un singur "i" in acel context. Asa am invatat eu in clasa a 4-a, il astept si pe el sa ajunga la nivelul ala laughing

Later edit: A modificat si raspunsul ăla, nevermind, e bipolar omul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Si tu crezi ca toti au murit de COVID? Chiar vedeam cateva cazuri de persoane carora li s-au sugerat sa semneze cum ca ruda a lor a murit de COVID si nu de alta boala. Oricum datele sunt umflate cu pompa. Cineva vrea ca numerele mortilor de covid sa fie cat mai mare. Si doctorii urmeaza ordinele de a scrie pe hartie ca x a murit de covid chiar daca avea doar cancer in faza terminala. Suntem pe o faza descendenta de multa vreme dar cineva de sus a vrut sa tine cifrele cat mai umflate. Doctorii ce fac asa ceva nu merita sa fie medici, nu respecta pacientul. Cum sa pui oamenii sa semneze cum ca o avut pacientul covid cand el nu avea asa ceva. Cifre masluite pana la Dumnezeu. Lasa sa se faca relaxare ca ne-am saturat de manipulare. O fost COVID dar o fost si niste ordinari care vor sa ne prosteasca pe fata.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunteti atati de amuzanti, bine, imbecili in final, dar amuzanti astia care ati plecat pe fenta cu "li s-au sugerat sa semneze cum ca ruda a lor a murit de COVID".

Cauza decesului e declarata de MEDIC NU SEMNEAZA NICAIERI NICIUNDE rudele nimic despre cauza decesului.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Eu cred inversul a ceea ce crezi tu laughing. Eu cred ca numarul mortilor si al infectarilor este mult mai mare de atat. Cred ca statul are interesul sa ascunda sub pres toate bubele din sistem si mai cred ca avem o suma de bube.

| Mosotti a răspuns:

E o manevra sa salveze afacerile celor care le au. Cam pe 15 iulie-1 august vedem, ca de pe 15 am auzit ca s-ar deschide si malls.

Ia sa va ganditi la ceva, nr de infectari pe zi a scazut, dar relaxarea a aparut, masti nu prea se poarta, cum vine? Adica sunt mai putine cazuri decat inainte cand era totul mai strict?! Tare mi-e ca nr asta mic e fals.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Greu cu logica nu?
Normal ca sunt mai putine cazuri acum. Izolarea a funcționat, focarele au fost izolate, masurile de igiena se aplica mult mai strict, se poarta masti, nu sunt aglomeratii de oameni, a aparut imunitatea. E absolut normal ca numarul de îmbolnăviri sa scada. Da e mai misto sa ca.ci o teorie a conspiratiei nu?

| Apokales explică (pentru suntserios):

Cum adica a aparut imunitatea?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Prin dezvoltarea de anticorpi, cum altfel. Avand im vedere ca exista 14.000 bolnavi depistati care s au vindecati și cine stie cate alte zeci de mii de asimpomatici care au avut virusul a aparut imunitatea. Medicii de prin spitale covid au imunitate si riscul sa infecteze mai departe e mai mic. Ba chiar ieri se vorbea despre un studiu pe un esantion al populatiei din Suceava unde au depistat 20% ca avand deja anticorpi. Stiu o persoana care si a facut testul la o clinica privata si a fost gasit ca avand anticorpi. Probabil a fost puratator asimptomatic pentru ca nu a avut absolut nicio problema.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Si atunci de ce te poti infecta si a doua oara? Si de ce se spunea ca nu se poate face imunitate de turma asa cum dorea Boris Johnson?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Am zis eu ca toti cei bolnavi au automat imunitate?

| Apokales explică (pentru suntserios):

In regula, atunci cum a aparut imunitate, ma rog?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Ti am explicat odata, nu mai rescriu

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Adica tu ai n asimptomatici nedepistati, netestati, si a fost izolata treaba?! Mai dai si drumu la relaxare si paradoxal domne, scad nr de infectari zilnice, eu sincer nu vad absolut nici un motiv sa scada.
Ca s-au vindecat mai multi da, dar ma refer doar la nr de infectari in plus.
Poarta cucu masti, multi nu poarta multi! Si in autobuze, le au de gat, si le puna sa cand sa nu vina politia. Vad si la magazin.
De la 15 mi se pare ca se vor deschide si malls.

Eu pe 15 iulie maxim 1 august vad adevarul, daca o sa-l aflam.
Ori n-a fost mare lucru si s-a facut zarva cu anumit scop, si deci va fi bine, ori va fi o explozie de cazuri.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Da, a fost izolata treaba, poate ai uitat ca am avut 60 zile in care nu aveam voie sa iesim din casa. Eu nu am uitat, ca 60 zile am iesit doar 20 min pe saptamana pana la magazinul de la colt si atat.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Repet, si asimptomaticii? Ce faci cu ei? La care virusul a fost, si-a facut treaba, dar au trecut cu bine peste, si la care inca in laringe (cum a zis medicul din SUA roman), virusul inca poate exista, doar ca mai inactiv, ca de aia unii s-au reimbolnavit chiar si dupa o luna, dupa dupa cum tot el spunea, nu ca au luat iar, ci ca s-a activat iar mult mai tare virusul care deja era in ei.
Ca puteai sa iei oricum, se iesea afara si atunci zilnic, ba la plimbare, ba la cumparaturi, era voie, nu se prea purta masca, in magazine puteai sa ti-o iei usor de tot.

I-ai scos pe aia din carantina! Apoi? Ce crezi ca se intampla?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mare greseala, cel putin 2 ani ar trebui mentinuta masura izolarii la domiciliu a intregii populatii

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

De ce cel putin 2 ani? Deja progresele privind vaccinul sunt impresionante, s-a luat atitudine pe plan mondial in aceasta privinta. La inceputul anului viitor s-ar putea sa fie pa, pa acest virus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Pentru ca e posibil sa apara alt virus, de fapt, cred ca, preventiv, ar trebui sa fie permanetizata aceasta masura, si-a dovedit oricum eficienta

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Va veni cu siguranta un alt virus, din 4 in 4 ani apare altul, cam asta este rata. Dar de ce sa permentizezi o astfel de masura, izolarea in case daca nu este necesar, aici nu inteleg? Mai ales ca se va lua masuri dupa acest virus, cel putin in statele care-si respecta poporul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Si vrei sa moara oameni?
poti privi tu in ochi familia unei persoane care a murit fiindca noi am iesit din casa?
nu e mai bine sa prevenim?

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Da, dar dupa 1 an situatia va disparea, de ce sa menti starea daca nu este necesara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Pai si daca apare alt virus? Nu e bine sa prevenim?

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Da, dar cu dotarea cadrelor medicale, cu aparatura, cu punerea la cale al unui plan tactic, insa nu prin izolare permanenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Izolarea e cea mai sigura