| Bucurialuisatanpunctcom a întrebat:

Ce parere aveti de modul in care romanii au decazut pana in punctul in care au ajuns vulnerabili la niste neica nimeni care tin tara in saracie si ignoranta? Ce parere aveti de modul in care din cauza religiei acest popor a fost slabit si indoctrinat atat de tare pana in punctul in care suntem calcati in picioare de acesti neica nimeni comunisti iar lumea in schimb prefera sa se roage si sa astepte slugarnic ajutor divin din partea unor fiinte mitologice precum zeul biblic.

Avem atat de multe cantece patriotice care ne indeamna la lupta, care aprofundeaza spiritul de luptatori mostenit de la stramosii nostri pagani dacii si romanii iar tot ce vad pe strada sunt "barbati" care se imbraca ca femeile si asculta manele, oameni indiferenti, indoctrinati, superficiali si materialisti. De ce romanii nu se auto-educa daca nu sunt educati de stat?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand romanii nu se ajuta la bine si la rau sant usor de manipulat de aia e tara asa cum e pentru ca nu santem civilizati ca natie.

| RAY a răspuns:

Mergeti la vot si numai va plangeti ca e degeaba, altceva nu am ce spune

| Bucurialuisatanpunctcom explică (pentru RAY):

La vot intotdeauna tot oamenii lor sunt bagati pe gat romanilor. Votul nu rezolva nimic, decat daca cineva cu adevarat impotriva sistemului comunist ar candida la vot, o persoana similara cu Maresalul Antonescu sau chiar si Vadim Tudor a fost impotriva lor. In rest votul nu rezolva nimic, istoria a dovedit ca schimbarile majore sunt instaurate prin violenta in masa.

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Si tu acum ce vrei sa faci? o lovitura de stat? astea sunt aberati,voi va alegeti conducatori,ei sunt reflectia voastra,de ce va plangeti? banatul,ardealul a duso cel mai bine cand romani erau in minoritate,ia citeste niste istorie,lasa loviturile astea imaginare,temperamentul nativ defineste personalitatea, unele popoare sunt superioare altele sunt inferioare simplu, atata filozofie, ia vezi ce au facut latini in america de sud vs popoarele germanice in america de nord, e selectie naturala

| Bucurialuisatanpunctcom explică (pentru RAY):

Pe vremea comunismului am fost condusi de bolsevici, dupa comunism au organizat o lovitura de stat, l-au asasinat pe Ceausescu care incepuse sa devina o amenintare si sa nu le mai urmeze ordinele si tot un bolsevic de-al lor a fost bagat la putere. De atunci a inceput distrugerea industriei si economiei romane construite de Ceausescu si continua si acum. Nu zic ca Ceausescu a fost un erou sau ceva dar cel putin a facut o tara puternica. Intrebarea este, daca nu era asasinat le-ar fi dat drepturi romanilor asa cum au azi? Nu se stie pentru ca a fost asasinat. Rationalizarea a fost folosita pentru a reduce cheltuielile la maxim incat sa se plateasca toata datoria externa a Romaniei. Nu cred ca Ceausescu a impus-o pentru ca ar fi fost el un barbar extremist. Tot suntem condusi de comunisti de zeci de ani, ce tot bati campii cu votul? Romanii nu-si aleg niciun conducator care sa-i reflecte. Toate partidele majore din Romania sunt mana in mana si se aliaza in functie de contextul alegerilor si intotdeauna la baza sunt aceeasi oameni care vor sa distruga tara si isi trimit in permanenta lacheii sa fie votati de lume. De aici si propaganda electorala care are loc inaintea alegerilor si modul cum ei mereu incearca sa castige increderea romanilor.

Si nu este nicio selectie naturala, bunastarea unei tari depinde de caracterul si educatia oamenenilor care o inhabiteaza. Daca un popor este indobitocit de religie si usor de manipulat o sa fie impins spre saracie in timp ce conducatorii lor traiesc in lux extrem si protectie permanenta. Nu uita ca cele mai religioase tari din lume sunt de cele mai multe ori si printre cele mai sarace. Bati campii cu selectia ta naturala. Crestinismul a fost inventat specific pentru a cuceri si controla.

| doctorandus a răspuns:

Care comunisti? Sa-ti spun un secret: PSD-ul nu e de stanga.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca asta e viata
exista un interes MAJOR ca prostimea sa nu fie educata ca sa aiba cine sa faca munca de jos

si sa zicem merci ca suntem in UE si NATO care nu ne lasa sa ajungem jos de tot, putea fi mult mai rau, cum e in Basarabia (ma scuzi, "Modova", politic corect) sau in... Bangladesh!

| Bucurialuisatanpunctcom explică (pentru Bizon95):

Desi nu sustin absolut deloc UE si NATO, intr-adevar cu actuala clasa politica putea fi mult mai rau fara ele. Asta exceptand cazul in care situatia ajungea atat de grava incat romanii s-ar fi mobilizat in masa si ar fi facut ceva.

| RoCkKiD a răspuns:

Decaderea implica ca am fost la ceva punct mai inalt si abia dupa am laut-o in jos. happy

Cantecele pe care le pomenesti sunt dintr-o perioada in care bogatanii isi trimiteau copii in alte tari la studii iar apoi aia se intorceau acasa si fara nici o grija (ma majoritatea erau bogati de picau banii dupa ei) se dedicau artelor.

Problemele noastre nu-s de un singur fel, e o combinatie de context istoric, cultura, pozitie geografica etc.

PS: faptul ca ai impresia ca barbatii care se imbraca ca femeile sunt problema doar te face parte din problema. Aditudinea ta ar fi fost folositoare si "patriotica" daca avema nevoie de niste carne de tun intr-un razboi..acum nu prea.

Edicatia nu inseamna sa fii viteaz si sa-ti dai cu scula de masa pentru o trasatura pentru care nu ai facut nimic sa o obti (exact, doar te-ai nascut. roman nu ai facut nimic ca sa dobandesti statutul asta, e ca si cum te-ai lauda ca esti alb, sau cu numarul de la pantof).

| Alexandrionelu a răspuns:

Trista și corecta observație.
Oamenii sunt îndoctrinați politic și religios foarte agresiv. Inteligenta și educația nu sunt stimulate cum ar trebui. Nivelul de trai ne face prea ocupați cu supraviețuirea de la un salar la altul pentru a mai avea energia sa facem ceva pentru viitor. Tinerii de astăzi sunt copleșiți de tentații. "La trecutu-ți mare, mare viitor"...

| Daniel323 a răspuns:

Ce decazuti? Asa am fost mereu.
Ca ne place sau nu trebuie sa acceptam ca suntem ceea ce suntem.
O specie de tigani mai civilizati putin decat cei din India.
Am fost in concediu in Albania si am ramas impresionat sa observ ca sunt si ei inaintea noastra ani lumina.