| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce parere aveti despre demisia Premierului Victor Ponta din functie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ponta nu a fost demis ci si-a dat demisia, sunt lucruri diferite.
Sunt de parere ca a facut un lucru bun, de mult ar fi trebuit sa-si dea demisia.

| SkyPilot a răspuns:

O parere similara cu aceea expusa in urmatorul articol:
http://www.academiacatavencu.info/......pun--38838

| Anonimuserr a răspuns:

Bun. Hai să-ți explic mai clar.

El a fost forțat într-un fel pentru a-și prezenta demisia
Sigur că influența străzii și-a spus cuvântul.
El a ieșit acum bazma curată pentru că oamenii din stradă se pare că nu au plecat, vor o schimbare radicală a regimului, a clasei politice.
Și acum pe bune, păcat că și-a dat demisia. În guvernul său economia a crescut, absorția fondurilor europene este una destul de bună. Toate peste toate s-au făcut multe lucruri bune.
Presiunea străzii din ultimele 3 zile și-a spus cuvântul. Dacă nu ar fi existat acea catastrofă din clubul Colectiv, nu ar fi existat acest protest cu peste 35.000 de oameni în București. Ei s-au agățat de ideea că protestează pentru demisia lui Piedone dar ulterior s-a transformat spontan într-un protest asupra întregii clase politice românești. Ei protestează pentru o schimbare radicală dar pare a fi forțat acest protest să fie așa spontan, totul a coincis cu tragedia din Colectiv pentru a ieși și protesta așa inopinant.
Victor Ponta a plecat cu tot guvernul său. S-ar fi impus o remaniere guvernamentală. Sunt unii miniștri care nu prea fac nimic, prin urmare trebuiau să-și prezinte demisia de bună voie. Orice remaniere guvernamentală este utilă în foarte multe cazuri. Dar în cazul de față, Ponta a plecat cu tot guvernul său.
Să-l pui pe George Maior (fostul director SRI) e un lucru bun aș spune, e un tehnocrat până la urmă. Dar nu știu în ce măsură acest lucru va aduce beneficii țării. Consider că un prim ministru trebuie să fie charismatic, să aibă șarm, să fie plăcut publicului și o persoană cunoscută care are în spate o carieră politică.
Până la procedura de învestire ce coprinde solicitarea votului de către Parlament, acordarea lui și numirea guvernului pe baza votului acordat de Parlament a Președnitelui României.
Să vedem care va fi până la urmă candidatul propus de Iohannis din PNL și lista cu potențialii miniștrii. Nu știu în ce măsură aceast viitor guvern va fi stabil. Sper să nu avem de a face cu o instabilitate guvernamentală ca în cazul Italiei din anii '90.
Să resetezi un sistem este foarte greu. România trebuie de la 0 să plece pe un cale dreaptă, să existe reforme clare în toate domeniile fără doar și poate.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu-mi pasa!

| MrLucas a răspuns:

Era si timpul, pentru unii nu conteaza, pentru altii da, insa pentru mine e un inceput ok.

| st3amgam3r a răspuns:

Nu valoreaza nimic odata ce altii, poate mai corupti, vin la conducere. Populatia din ziua de azi nu poate face nimic. Tinerii nu pot indemna restul comunitatii sa isi schimbe mentalitatea pentru a se ajunge la o revolutie ca in '89. Comunismul inca bantuie Romania prin Iliescu si oamenii lui din PSD si o sa mai tot fie inca cel putin 20 de ani de acum incolo.

| SatanicBear a răspuns:

E egala cu 0.