| machupicchu a întrebat:

Ce parere aveti despre modul cum activeaza actualul primar al PMB? A reusit sa convinga de faptul ca este un primar ce ar merita sa ramana cateva mandate, asa cum a afirmat in timpul alegerilor?
Nu-mi raspundeti cu "nu" sau "da"... multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihaita a răspuns:

In afara de faptul ca vorbeste, chipurile, popular, pe gustul bucurestenilor, ca l-au parasit mai toti consilierii personali, imi poate spune si mie cineva un singur lucru facut ca lumea? lasati-ma cu carnatul, cu tortul, sau cu mos "gerila", aia multi,(gerila, pentru ca e baiat de baiat, baiat de colonel de secu!)

3 răspunsuri:
| machupicchu explică:

"Radio-sunt" ne informeaza despre "para-ndarat" in timp:
Crin A.: a fost p. la inceputuri din p. d. v. al scolii lui "para-ndarat"... Ceva, ceva s-o fi descurcat, probabil... "radio-sunt" nedifuzand nimic spectaculos, sau "demn" de consemnat...in afara de faptul ca, cei care au ajuns cat de cat la "putere" si-au asigurat case, terenuri, etc... in rest a fost doar "primar"...
Viorel L.: a fost si el "primar"...Si-a acordat cate o casa lui si actualei..., in afara de cea in care locuiau.(eee.grija pentru zilele negre de la batranete), a mai dat cate o casa sau teren, la cate cineva..."radio-sunt" neocupandu-si programul cu activitatea de primar, ci doar cu escapadele "domniei sale", in strainatate pentru "a-si bea cafeaua sau ceaiul"...in rest... diverse nimicuri.
Traian B.: incepand cu data ocuparii postului, s-au pus bazele unei adevarate scoali a lui "para-ndarat". Atunci gandeam, ca nu se mai poate "para-ndarat" nimic si... am avut surpriza sa constatam ca... mai sunt chiar f.f.f.multe...ingeniozitate sa ai...si "banul curge"...
"radio-sunt" a mentionat multe, dar cea mai elocventa nu d.p.d.v.valoric, ci al tupeului dus in extremis ...si anume : autoimproprietarirea cu imobilul din str. Mihaileanu. ajuns, in final in salile justitiei, ca o piesa de teatru sub regia unui neprofesionist, si... stim cum s-a finalizat.nici nu se putea altfel.
"radio-sunt" a consemnat adevarata regie a acestei autoimproprietariri.: in perioada premergatoare scopului propus, "s-a lansat zvonul" ca se va desfiinta institutia care coordona fondul locativ si care efectua si vanzarea-cumpararea imobilelor avute in administrare, ca fiind inutila..., avand in vedere ca multe case din administrare fusesera vandute. Toti andajatii acesteia, erau terorizati de acest zvon si atunci... si-a obtinut semnarea dosarului de atribuire si cumparare al imobilului respectiv... Institutia functionand si astazi...
Printre alte actiuni demne de luat in consideratie este si :
Schimbarea bordurilor din Bucuresti, borduri din granit(cu durabilitate de sute de ani, necesare la alte lucrari aducatoare de multi, multi bani, nu pentru trotuarele noastre) inlocuindu-le cu borduri din pietris si ceva ciment, a caror durata de viata era, garantat... cateva luni...
Acelasi "radio-sunt", in urma unui sondaj facut la PMB punand urmatoarea intrebare :"pe cine votati la presedintie, si de ce?"... a primit urmatorul raspuns : "noi, toti votam pe T. B., pentru a scapa de el de la primarie..."
Adriean V.: asteptam... sa vedem... cam ce mai putea inventa, privind un nou generator de "para-ndrat"... Si a gasit cate ceva, asa cum ne informeaza tot "radio-sunt"...: A schimbat bordurile "noi" ale troruarelor Bucurestene(pe motiv ca sunt proaste calitativ), cu boruri din propria productie si pe care daca le numeri (pe toate), vei constata ca sunt cu cel putin dublu mai multe decontate...aceasta in afara de pretul imens...
Sursa informatiilor fiind tot "radio-sunt" am mai aflat, ca cea mai mare "para-ndarat" si f. legala,... se poate obtine facand planuri de dezvoltare pentru viitor...: studii de fezabilitate si iar studii peste studii pentru fiecare plan-program... dar "mai consumatoare" de milioane de euro din buzunarele contribuabililor, costuri, care in final nu aduc nimic benefic pentru aceeasi contribuabili... Si... a facut chiar f. f. multe planuri...program... cine poate sti cate au mai fost?
Sorin O.: Am fost deja avertizati de "radio-sunt" referitor la personalitatea si caracterul d-lui... prin aducerea in atentia noastra a faptului ca "i se parea firesc, normal si justificat "sa incaseze un al doilea salariu substantial de director spital, pentru o activitate ce se rezuma doar la sfaturile si indicatiile personale, date numai telefonic "echpei" nepersonale, ci a spitalului respectiv, echipa care, sigur, in coordonarea activitatii asculta cu sfintenie de acestea... sau se bucura... ca nu are pe cap un director...Multumirea fiind de ambele parti...
Debutul in activitate, ca o prima dovada a bunelor intentii privind grija pentru bunastarea bucurestenilor, a fost pasajul de la universitate... Lucrare de multe, multe sute de mii de euro, milioane poate(suma decontata si tinuta secret fata de noi platitorii)... dar executata cu nerespectarea tehnologiei necesare unei calitati pe masura sumelor decontate (incasate de executant) : da-le cu pret de achizitie de "nabab", pericoloase ca utilizare pentru pietoni si, pe care nu le-a schimbat la propunerea bucurestenilor, pe motiv ca ar fi costat deja 100.000 euro, chiar daca la vremea respectiva era placata doar un sfert din suprafata... a recurs la alte cheltuieli aditionale, prin cumpararea unui covor antiderapant... si care numai aspect nu are... decat de carpeala... pe banii nostri... Paturile de nisip, suport pentru dalele exterioare, executat prost, astfel incat de la inceput s-au crapat si... au ramas crapate, incasate... dar, neinlocuite...
Placajele peretilor interiori executate direct pe tencuiala(daca se poate numi tencuiala) acestora... alta tehnologie nerespectata...printre altele asemenea.
Si astfel iti pui intrebarea : "unde se duc banii aferenti etapelor tehnologice neefectuate... dar incasate de executant? Bani din banii nostri... Dar e secret. nu avem dreptul sa stim ce facem cu banii nostri... Este o stire la care daca am avea acces... am ameti...afland-o.
Asteptam cu nerabdare sa aflam si cate planuri-program vor mai "rasari"... fara ele nu se poate, fiind baza de generare a "para-ndarat"... a celor nestiute si nevazute... pentru noi, contribuabilii... pentru "bunastarea" noastra...cu buzunarele goale...
Incercam sa intelegem faptul ca, la orice nivel de conducere sau coordonare este foarte, foarte greu sa faci "ceva util si bun" pentru oamenii care te-au ales, sustinut, etc... in cazurile in care nu poti datorita intereselor de grup, personale, egoiste, etc...
DAR TOTUSI...

| cîrne a răspuns:

Eu pana acum nu am reusit sa-i consemnez absolut nicio realizare.deci nimic. cre ca-i total rupt de realitate. s-a inconjurat numai de indivizi care-l pupa-n fund si in felul asta, habar n-are pe ce lume traieste. oricum, din campanie s-a vazut ca n-are niciun program coerent, numai ca a profitat de valul de simpatie de care a beneficiat datorita respingerii candidaturii in prima instanta, precum si a puternicii campanii duse in favoarea lui si impotriva pdl de majoritatea trusturilor de presa. oricat de contestat a fost, eu cred ca cel mai bun primar pe care l-a avut bucurestiul dupa 90, a fost videanu. cel putin el a demarat o nenumarate proiecte. oprescu, macar pe alea sa le continue

| mihaita a răspuns:

In afara de faptul ca vorbeste, chipurile, popular,pe gustul bucurestenilor, ca l-au parasit mai toti consilierii personali, imi poate spune si mie cineva un singur lucru facut ca lumea?lasati-ma cu carnatul, cu tortul, sau cu mos "gerila", aia multi,(gerila, pt ca e baiat de baiat, baiat de colonel de secu!)