| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre nationalism?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nationalismul are mai multe nuante.
Daca este vorba de patriotism, in sensul sustinerii valorilor corecte (etnografice, geografice, etc.) atunci nu am nici o problema.
Probleme apar doar in cazurile de exagerare, cand se sustine ca valorile tale sunt mai bune decat a celorlalti si chiar vrei sa impui aceste idei altora.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Asta-i genul de discurs care prinde la oamenii fara o prea vasta cultura, din pacate a reinceput sa fie apreciat si nu e deloc bine.e total diferit de patriotism.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ti se pare atunci nationalismul PSD?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Am mentionat ca e o diferenta intre patriotism si nationalism.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Apropo, eu nu am auzit de partid de stanga care sa promoveze nationalismul.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu iti place istoria, eu ce sa iti fac, nici de prevederile din Carta Drepturilor Omului nu ai auzit pana ti-am zis eu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Left-wing_nationalism

"Am mentionat ca e o diferenta intre patriotism si nationalism."

Discutie teoretica, ca la olimpiada de istorie. In ce categorie intre retorica unui partid care:

- la prezidentiale au comunicat ca au candidat roman si ortodox, in opozitie cu contracandidatul german si protestant.
- au criticat tehnocratii bruxelisti, in frunte cu frantuzitul "Julien" Ciolos.
- a declarat, prin vocea unui important membru, ca Partidul Romania Unita are curajul sa exprime ce ei nu au curajul
- a acuzat "sorosismul" si "interventiile straine" in tara.
- se declara subminat de multinationalele" si ONG-urile subventionate din exterior
- a criticat prezenta strainilor la protestele stradale?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Deci, un partid care a propus un prim-ministru musulman este un partid nationalist? Atunci sa ma exprim mai clar, sunt impotriva extremismului.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Apropo, uitam ce au declarat liberalii despre doamna Shaideh?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, nu intelegi ce inseamna cuvantul "retorica"? Si de ce ii aducem pe liberali in discutie? Ii inghit la fel de putin ca si pe psdisti, dar nu despre liberali era discutia acum.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Fie vorba intre noi, nici eu nu simpatizez pe nimeni, dar prefer PSD-ul, asa cum e el, decat adunatura aia de prosti. Eu cred ca am inteles destul de bine ce ai spus, tu tot scrii aiureli, habar n-am unde vrei sa ajungi.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu intelegi ce scriu nu inseamna ca eu scriu aiureli. Ti-as recomanda un studiu de Anthony Smith despre nationalism, dar, avand in vedere ca abordarea e si mai complexa, ma tem ca vei trage concluzia ca si el scrie aiureli.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Ba da, scrii aiureli, SI INCA FOARTE MULTE. Totusi, care e pozitia ta politica?happy

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Am gasit chiar in intrebarile tale cum se numeste ce faci tu.
https://www.tpu.ro/......de-logica/

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am pus o intrebare teoretica, faptul ca nu stii sa raspunzi nu spune nimic despre mine, dar spune multe despre tine. Si nu e prima data. Dar deja, din faptul ca nu faci diferenta dintre o propozitie principala si una secundara si din faptul ca pui intrebari naive, de genul "de ce legea ar trebui sa fie aceeasi pentru toata lumea", m-am convins de nivelul tau de educatie. Nimic surprinzator ca te-ai impotmolit din nou la o intrebare, la care te declari surprins de faptul ca poate exista nationalism de stanga.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Cherry picking inseamna altceva. Ce fac eu in acest moment e doar pierdere de timp, pentru ca e deja clar ca esti depasit cam de orice subiect. Dar prefer sa scriu pentru altii care ar putea chiar crede ca aberatiile tale sunt corecte.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Ti-am pus o intrebare.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o orientare de centru dreapta, insa nu simpatizez actualele partide de centru-dreapta. E nevoie de o reforma masiva si in partidele de dreapta, nu doar in PSD.

| corbulalbrosu a răspuns:

O parere extrem de proasta. No comment.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Una nu prea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deloc buna.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar relatia dintre monarhie si nationalism cam care ar fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ce crezi?