| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Republica Moldova? Nu imi plac Deloc de Moldova e o tara care tine mai mult cu rusii de cit cu noi Romanii?

Răspuns Câştigător
| TPUajutor a răspuns:

Salut eu sunt din RM si Moldovenii de aici au trait acele momente descrise de mai sus.Neau rusificat si neau bagat in cap ca rusii sunt tari si mari.Dar nu e deloc asa.Rusii din moldova tin cu rusia dar cei ce au spirit Romanesc tin cu patria mama.Eu unu iubesc limba romana si Romania. Apropo! de ce nu-ti ati plac moldovenii? Mai bine nu-ti ar placea rusii din moldova.Majoritatea populatiei de aici de la noi sunt romani numai ca cei mai in varsta tin inca cu regimul sovietic, deoarece zic ei aveau post de lucru. Minte intunecata au si astea lucrau pe cativa banuti si se mangaiau ca au unde munci. Iubim Romania si vorbim romaneste asa ca nu mai avea impresia asta. Sper sa te fi convins

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost mai mult fortati sa tina cu rusii

| sublime89 a răspuns:

Daca tin mai mult cu rusii sau cu noi se va vedea in anii urmatori cand vor avea de ales intre apropierea de Rusia, sau cea de UE (inclusiv Romania).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au avut grijă sovieticii să-i rusifice pe toţi, nu-i vina lor. Deportări peste deportări şi obligaţia de a vorbi rusa i-a făcut pe mulţi să devină astăzi atât de îngăduitori cu Rusia.

| Giza_Paul_1992 a răspuns:

E o problema foarte complicata cu R. Moldova. Moldovenii sunt oameni foarte muncitori si foarte prietenosi, trebuie sa recunosc ca am zeci de prieteni de acolo, insa ei au fost supusi unui amplu proces de denationalizare si de rusificare in ultimele secole. Au fost trimisi foarte multi cetateni rusi acolo, au fost obligati sa invete limba rusa si obiceiurile rusesti, si poate de asta ai tu impresia ca "tin cu rusii". Trebuie respectati asa cum si noi avem pretentia sa fim respectati de alte popoare.