| Ss74jfv a întrebat:

Ce părere aveți despre situația României din ultimii ani?

Din 2017 pana în 2019 au fost proteste masive pentru justiție. Apoi a urmat pandemia în 2020 a distrus toată economia și lockdown la greu. În 2021 au fost probabil cele mai mari proteste (anti restrictii) de după 89. În fine a trecut și 2021, suntem în 2022, razboiul și inflatia afectează din ce în ce mai multă lume. Acum a venit vara, prima vara din ultimii 2 ani fara nici o regula, probabil va fi relaxare totala,petreceri non stop,distracții etc. În toamna va începe iar nebunia, proteste iar, probabil și un val 6 al pandemiei.

Credeti că mai rezista mult România în halul asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o situatie tocmai buna dar nici nu suntem singura tara in asemenea situatie. Sunt alte tari cu o situatie mult mai grea decat noi.
Ne vom descurca si in continuare, ca pana acum. Nu vad ce proteste mari ar fi, daca o sa fie ceva vor fi unele punctuale si nu foarte mari.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca rezista, asa cum rezista toata lumea de pe glob!
Nici macar nu este in situatia Ucrainei, care au o problema grava, de moarte si supravietuire...deci Romania este foarte bine, comparata cu biata Ucraina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost proteste anti restrictii in 2021? Când? Te referi la papagalii de la aur? Alea nu erau proteste.

In fine, daca nu te ai prins pandemia, inflația, războiul sunt niste chestii globale. Iar românii nu par foarte deranjați, altfel de când benzina e 9 lei eu nu vad decât mai mult trafic decât acum 3 ani

| Brizbriz a răspuns:

Numai Romania... NU!
ci INTREAGA LUME e pe cale sa se schimbe, pandemia a stricat economia intregii planete, apoi razboiul din Ucraina, iar acum, ma uit ca vitelul la poarta noua, cum in SUA... ***IN SFARSIT*** se ia atitudine nationala impotriva armelor, incepand cu presedintele (da, stiu ca e senil, dar, totusi)

| goguPatent a răspuns:

A rezistat in anii '90
Nu vad de ce ar fi mai rau acum cand suntem in UE si avem totusi de ani de zile crestere economica constanta.

Clar va fi mai greu pentru anumite clase sociale cu inflatia, dar nu cred ca mai rau ca acum 25 ani

| anonimuIl a răspuns:

România acum e în perioada cea mai bună din istoria ei. Ca să fie rău în România ar trebui să fie ca acum 20 de ani când era foame cruntă și oamenii din București creșteau găini pe balcoane ca să le taie și să aibă ce să mănânce. Niciodată nu va mai ajunge România ca atunci.