| Florynutzu_Florynutzu_1997 a întrebat:

Ce poti face cu omul care ti-a dat teapa prin posta romana?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ii poti face plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
  (1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

regis
| regis a răspuns:

Ii dai o teapa prin Politia Romana sau direct prin PArchet.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O reclamatie la politie cu mari sanse sa nu rezolvi nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il reclami la politie pentru inselaciune

| doctorandus a răspuns:

Faci plangere la Politie. Insa daca nu sunt cel putin 30 de plangeri pentru acelasi infractor, slabe sperante sa rezolve Politia cazul. In orice caz, banii cred ca raman bun pierduti, ai avea eventual satisfactia ca primeste timp de reflectie.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link poate iti este de folos.
http://www.urbaniulian.ro/......ma-insele/
Asta in c az ca acea persoana are numele si datele personale reale.
O zi frumoasa sa ai:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex virtual. Adica sa-l injuri la telefon.

| Jokyo a răspuns:

In situatii de genul asta intervine inselaciunea si ar trebui sa il reclami la politie eu asa as proceda...

Răspuns utilizator avertizat
| firstboy a răspuns:

Cauti frumos in codul penal ce fapta cu caracter penal a savarsit, in acest caz, presupun inselaciune, si iei legatura cu organele abilitate de politie, si de acolo se ocupa ei big grin

| alexaaa321 a răspuns:

Ii dai si tu teapa