| CosminSM a întrebat:

Daca cineva a primit o teapa prin posta romana, te poate reclama la politie se intampla ceva?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pagubitul poate face plangere penala pentru inselaciune si faptuitorul poate fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, ai tepuit pe cineva si ti-e frica acum?
Daca tu nu poti dovedii cu chitanta fiscala ca ai trimis deja produsul respectiv la acea persoana, da, poate face plangere la politie pentru inselaciune!

| doctorandus a răspuns:

In primul rand Politia nu prea se ocupa cu oameni care au facut o singura escrocherie minora in viata lor. Ei incep urmarirea penala cand se strang intre 50 si 300 de plangeri pentru un escroc.

Daca ajungi in faza de urmarire penala, impaca-te cu cei care au facut plangere si vei scapa de urmari.

| K0sti a răspuns:

Daca ai norocul sa dai de unul care se tine de capul tau si bine ti-ar face, poti avea mari probleme!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt niste articole in CP care cuprind inselaciune si altele. Da, se poate face reclamaie si e caz de puscarie. Depinde cat e de suparat ala tepuit, daca te reclama ai hotel asigurat.

| untu a răspuns:

De ce ne intrebati? Ai de gand sa tepuiti pe cineva sau ai facut-o deja? Nu uita ca sunt camere de supraveghere peste tot, chiar si afara in locuri publice! Desigur ca da va veni politia si cei de la Protectia Consumatorilor la dvs. acasa!

| danutzu96 a răspuns:

Daca ai tepui nu mai face asta. In mod normal cel tepuit se alege cu paguba, rar politia face ceva. Sunt mii de tepari pe olx, okaziii(mai putin pe okazii datorita sistemului de calificative).

| CinVasileeee a răspuns:

Da normal daca ai acte ca ai platit! si nu ai primit

| 시모나 a răspuns:

Ce țeapă ai primit, mai exact?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 시모나):

De unde stii ca el a primit? poate el a țepuit pe careva, si acum tremură ca piftia, de fricca politieilaughing Drace i ai.

| 시모나 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Depinde ce fel de țeapă și-a luat sau a dat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 시모나):

Asta numai el stie, noi nu ave m cum sa stim.