| AnonimDedicat a întrebat:

Ce prevede legea pentru minorii care umbla noaptea pe strada? Pana la ce ora au voie minorii de sub 18 ani sa stea afara noaptea? Exista lege pentru asa ceva? Cat este amenda daca esti prins noaptea pe strada si nu ai 18 ani? As vrea sa stiu mai multe daca se poate va rog.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca un minor sub 16 ani este gasit noaptea tarziu pe strada, fara un motiv intemeiat, se poate considera ca este vagabond si atunci pot fi amendati parintii, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
33) neluarea de către părinţi sau de către persoanele cărora li s-a încredinţat spre creştere şi educare un minor în vârstă de până la 16 ani sau care au în îngrijire un alienat ori debil mintal a măsurilor necesare pentru a-l împiedica de la fapte de vagabondaj, cerşetorie sau prostituţie;"
La aceasta contraventie amenda este de la 100 lei la 500 lei.

| mgtow a răspuns:

Fetele au risc sa fie rapite sau violate in schimb baietii la fel pot fi rapiti pentru scopuri diverse de aia cand se insereaza e bine sa se duca acasa

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti baiat cuminte, nu deranjezi pe altii si nu faci lucruri interzise, poti sta toata noaptea.
Problema e ce spun parintii tai, se pot ingrijora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să stea afară unde, ca să facă ce?

| goguPatent a răspuns:

Nu exista nicio astfel de lege

| wpAbby a răspuns:

Nu exista lege pentru asa ceva. Stai unde si la ce ora vrei tu afara, atat timp cat nu tulburi programul de liniste si alte legi. Nu mai suntem pe vremea comunismului sa te bage in casa la o anumita ora, iesi si intri cand vrei tu, dar cu respectarea regulilor/legilor, evident

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Nu există poți sta afara toată noaptea dar să nu te drogezi că dacă te prinde?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Ba poti sa te droghezi, doar sa nu te prinda. In rest, si daca bei o bere pe afara si nu esti la terasa sau in alt loc amenajat e treaba de amenda, fie ca ai 12 ani, fie ca ai 22.

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știu