| anonim_4396 a întrebat:

Acum doi ani, de sărbători am folosit petarde și m-a prins politia. Am fost la secție, am dat declarația, toate alea. Azi mi-a venit un plic de la tribunal in legatura cu evenimentul acela. Acolo scrie ca au renunțat la urmărirea penală, pentru că nu există niciun interes public pentru continuare, dar un pic mai încolo scrie ca pentru infracțiunea săvârșită legea prevede sancțiunea cu amendă sau închisoare până la 7 ani.
As vrea sa stiu daca sancțiunea este valabilă sau nu, din moment ce au renunțat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai primit actul de la Parchet, doar acesta poate efectua si renunta la urmarirea penala. Daca procurorul a renuntat la urmarirea penala inseamna ca nu exista nici o sanctiune.

| marian878 a răspuns (pentru Ioandelasal):

A renunțat la urmărirea penală pentru că nu există un interes public pentru faptul care s-a început urmărirea penală. Deci nu am nici o sancțiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru marian878):

Ti-am spus ca nu. Ai fi putut primi o sanctiune doar daca dosarul ajungea in instanta de judecata si aceasta te-ar fi condamnat la inchisoare sau la o amenda penala.

| mihai69 a răspuns:

Nu ești sancționat *de data asta*.
Dar ți-au scris acolo ce poți să primești dacă nu te înveți minte și mai dai cu pocnitori.