| rotrezestete a întrebat:

Ce procent din populatia Romaniei credeti voi ca este saraca?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Niciodata nu s-a facut un asemenea "recensamant ", pe ei ii intereseaza doar clasamentul celor mai bogati romani, daca averea le-a crescut sau nu, restul nu conteaza.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu cred ca sunt atat de multi cum se crede, multi nu muncesc cu carte de munca dar muncesc la negru sau in strainatate. acum ceva timp se zicea ca in Romania un procentaj de 60% nu au nici un venit. dar cum am zis mai sus probabail acestia au mai multi bani ca si ceilalti. eu cred ca un 10 % sunt intr-adevar saraci.

| deejayra a răspuns:

Lasa-ti ca va gasi guvernul solutii de a iesi din criza...cum ar fi sa dea jumate de miliard de euro pentru un SITE de informatii.Nu-i asa ca merita toti banii?

| GeorjackX a răspuns:

Reformulez eu intrebarea ta: Care va fi procentul populatieii sarace din Romania? - Acum in prezent, nu stiu exact care este, dar iti pot spune, care va fi procentul, pe viitor, adica 100% procent, oameni saraci, daca nu facem ceva, sa reparam cei 15 ani de distrugere, din partea celor care ne-au condus si care ne conduc.

| GeorjackX a răspuns:

Sti de ce ma vor contacta putini oameni? Deoarece niameni nu crede in astfel de mesaje si 2: acei oameni saraci nu au nici macar internet. Dar, eu nu ma refer la saracie lucie. Eu ma refer ca noi Romanii trebuia sa traim mult mai bine, dar ca am fost furati din toate partile de cei care ne-au condus. Adica, economia distrusa, munca distrusa si alte lucruri pe care nu doresc sa le divulg, incerc sa le tin ascunse de oamenii care inca nu isi dau seama. Acuma noi trebuia sa fim pe primul loc in top-ul tarilor bogate si in top-ul tarilor de export, nu pe ultimul loc. Dar, am ajuns la imprumuturi FMI si altele. Nustiu daca sti la ce ma refer, dar ma refer ca timp de 15 ani a durat aceasta manevra si iata rezultat-ul: am ajuns cu totii saraci in comparatie cu ce viata ar fi trebuit sa ducem, chiar si oamenii bogati, deoarece multi pierd afaceri, mai recent si unii recurg la gesturi extreme, nu doresc sa le scriu aici, deoarece este un mesaj public, cred.

| rotrezestete explică:

Pentru Geo, o lege din chimie, spune ca nimic nu se pierde, nimic nu se castiga totul se transforma. Avand in vedere ca in Romania exista si au existat multe resurse, unde vor disparea acestea daca spui tu ca 100% va fi saraca.

Ia fa tu testul urmator: pune un anunt ca oferi o suma de bani gratis, cat vrei tu, si vezi cati te contacteaza. cred ca ai sa observi ca nu prea multi, chiar deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

85%

| Maia a răspuns:

Huh. cred ca mare majoritatea a populatiei este saraca, pentru ca de obicei in clasa asta de mijloc sunt cuprinsi "consumatorii" si ei au fost influientati de ofertele pietii, au facut rate la banci si acum n-au nici dupa ce manca (cunosc cazuri si este destul de grav), pentru ca salariile au scazut iar ratele si datoriile la stat au crescut.Am citit prin presa ca multi s-au sinucis pentru ca nu mai faceau fata datoriilor straight face, este strigator la cer, dar in Romania n-ai cui sa te plangi oh go on!

| AlexanderChristianFenty a răspuns:

Da` mai bine hai sa-i numaram pe cei bogati, ca sunt mai putini cei bocati cred ca sunt in proportie de 5%, dar bogati in adevaratul sens al cuvantului, ca restul` lumii e vai de ea, si vai de noi toti, ca nu cred ca cineva na`re ce face cu banii.deci eu cred ca 90% aproximativ, nu cred ca s-a facut un recesamant pe tema asta, daca da, vreau sa stiu si eu procentul real, sa ma uimeasca inca odata Romanica noastra draga:X