| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce procent din populatia turca e musulmana si ce procent e crestina?

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Musulmai peste 94 % restul sunt de alte religii inclusiv crestini.

| Parintele a răspuns:

Islamul reprezintă religia majoritară în Turcia, datând de la începuturile Imperiului Otoman. Aproximativ 99% din populaţia statului este în mod oficial de religie Islamică, conform actelor de identitate, chiar dacă niciodată nu s-a realizat o statistică legată de religie. Conform Eurobarometrului, musulmanii reprezintă 94% din populaţia ţării.Guvernul Turc recunoaşte oficial doar trei minorităţi religioase—Biserica Ortodoxă Greacă, Biserica Armeană şi Comunitatea Evreiească; restul populaţiei fiind considerată de religie islamică, chiar dacă există şi alte comunităţi ne-musulmane. Majoritatea turcilor sunt sunniţi.

Participarea la viaţa religioasă este mai scăzută în comparaţie cu alte state predominant musulmane, iar identitatea islamică tinde să se bazeze mai mult pe tradiţia şi pe moştenirea culturală, decât pe dogma religioasă. Sistemul guvernamental turc este bazat pe modelul european, fiind în favoarea existenţei unui stat laic.

Laicizarea Turciei a început în ultimii ani de existenţă ai Imperiului Otoman şi a fost cea mai importantă şi mai controversată reformă a lui Mustafa Kemal Atatürk. Sub conducerea acestuia, califatul a fost abolit. Puterea autorităţilor religioase a fost diminuată şi apoi eliminată.

Chiar dacă Turcia a fost laicizată la nivel oficial, religia a rămas o forţă la nivel popular. După anul 1950 unii lideri politici au încercat să profite de ataşamentul popular faţă de religie. Elita politică s-a opus unor asemenea încercări, considerând că laicismul este un principiu esenţial al Ideologiei Kemaliste. Totuşi, în anii '80, o nouă generaţie de lideri locali educaţi, dar motivaţi religios, a reuşit să se opună dominaţiei elitei politice laice. În 1994, sloganuri care promiteau că o întoarcere la Islam va pune capăt problemelor economice, au ajutat candidaţii religioşi să câştige alegerile locale din Istanbul şi Ankara, cele mai mari oraşe din Turcia.
Sursa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Islamul_în_Turcia

| thespy a răspuns:

Din cate stiu turcii sunt 100% musulmani

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

70 milioane sint musulmani, 98mii ortodox, 300sute yehova, 23 mii evrei, 15 milioane alevite, 15 mii alte. aceasta statistica ar insemna ca 99% sint musulmani iar 1%suta celelalte religii. dar in cei 99% intra si alevite care pe cartea de identitate scrie tot musulman.aceasta este statistica pe anul 2009 garantat 100%.

| mihailmardare a răspuns:

Toti sunt de religie musulmana

| roooooxanica a răspuns:

Cam vreo 75% musulmana si 25% crestina