| Bula11 a întrebat:

Ce se intampla daca cu b1 imi iau un vw lupo care nu depaseste 1000 cmc dar depaseste greutatea ce se intampla.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La categoria B1 nu conteaza capacitatea cilindrica, doar greutatea si puterea mororului, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca se depaseste una dintre cele 2 caracteristici tehnice atunci masina nu se incadreaza la categoria B1 si este nevoie de categoria B.
In mod sigur masina indicata nu se incadreaza la B1 si nu o poti conduce legal pe drumurile publice, fapta ar constitui infractiune, conform art.335, alin.(2) Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Observi ca este pedepsit si cel care iti incredinteaza masina, conform alin.(3).