| LisaJulie a întrebat:

Ce se intampla daca de mâine nimeni de pe planeta nu mai plătește cu cardul? Toată lumea plătește cash

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Cash" sau cu bancnote sunt platile din secolul 19 incoace.
Inainte, referinta a fost (moneda de) AUR.
Fiind metal greu (si fizic, dar si valoric), bancile au inventat inlocuirea lor cu "bancnote", adica cu note de recunoastere a valorii aurului, depus si tinut in depozite (bancarem nationale).

Din cauza volumului mare de bancnote (si monede) de numarat, bancile au inventat noua metoda tehnologica: banii virtuali.
Banii viruali nu mai au ca suport aurul (care a pastrat valoarea standard de referinta! ), ci cifre virtuale, pastrate pe calculatoare, avand ca suport "economia" (acesta fiind si una din cauzele inflatiei, in TOATE monedele.
Avantajul cel mai mare este a bancilor: ei iau comision dupa INTREAGA masa de bani, care le circula prin conturi (carduri)!
Iar daca vor sa stearga averea cuiva, este suficienta "o mica eroare" si contul tau este golit sau chiar anulat.
Si fara bani cum mai poti trai?

42 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Era o situatie ipotetica, o pandemie in care nu mai poti folosi banii.
Adevarat, o situatie ipotetica, dar a ta cu luatul curentului cum e?

| LisaJulie explică (pentru LisaJulie):

E foarte interesant ca toată lumea vrea sa se modernizeze. Nu mai cumpăr de la piață,cumpăr de la supermarket,nu imi mai cresc propriile fructe și legume,cumpăr de la supermarket, nu mai plătesc cash, plătesc mai mult cu cardul, nu imi mai educ eu copiii, las totul pe mana școlii, iar apoi ma întreb de ce am boli de la mâncarea procesata, de ce imi răspund copiii sau se apuca de droguri, de ce STIE STATUL IN PERMANENȚA CE FAC SI CE CUMPAR!

| ClaRa91 a răspuns:

Nu sunt atatia bani fizici incat sa ajunga la toti. Se vor prabusi bancile.

| ReZiSTorr a răspuns:

Nu o sa mai poti face plati online cum ar fi facturi si ar fi coada cand platesti utilitatile.Asta ar fi un motiv, pe langa altele zeci.

Răspuns utilizator avertizat
| painecuzahar a răspuns:

Ne-am omori in trafic si prin magazine.

| painecuzahar a răspuns (pentru LisaJulie):

Acum 100 de ani eram multi mai putini oameni pe pamant, banii aveau alta valoare si prea putini ii aveau, majoritatea faceau targuri cu obiecte.

Nu vad caree problema in a fi dependenti de carduri. Ne-a usurat viata enorm.

Mutati-va in padure cu ideile astea, dar vedeti ca o sa trebuiasca sa va folositi de masini sa va faceti cumparaturile. Alta tehnologie malefica.

| painecuzahar a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce asociezi modernitatea cu ceva rau? Nu avem clima si pamant sa mai crestem orice in curte, eu am incercat cativa ani sa cresc legume si fructe, dar fara tona de pesticide si solutii nu creste nimic.

Drogurile exista de cand lumea, bolile apar in principal din cauza stresului, ce ai insirat acolo nu are treaba cu evolutia, din contra ca acum macar avem centre de ajutor pentru astfel de persoane. Iar copilul oricat il aduci, nu o sa il poti feri de influente si tentatii.

| LisaJulie explică (pentru painecuzahar):

Și de unde apare stresul.Nu cumva de la debandada din ziua de azi cu zgomotul și știrile alarmante?

| painecuzahar a răspuns (pentru LisaJulie):

In primul rand, din cauza muncii, salariilor mici si chiriilor mari. Sa te uiti la stiri e o alegere personala, eu nu am televizor de 10 ani.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce se intampla daca de mâine nimeni de pe planeta nu mai folosește roata?

| vecinuldinvis a răspuns:

Daca s-ar trece de la card la cash, e foarte probabil ca economia mondiala sa colapseze in scurt timp, si sa ne intoarcem la o epoca similara cu cea pre-medievala.
Tranzactiile cu cash au dezavantajul ca sunt extrem de lente, lipsite de flexibilitate la nivel international (si chiar national).
Importurile si exporturile vor fi primele afectate, in spcial cele de volum mare, ducand rapid la o cascada de probleme - pe principiul domino-ului.
Un alt efect interesant e ca foarte probabil, relatiile internationale vor colapsa, reversandu-se la principiile violentei si barbarismului, din aceleasi motive (tranzactiile de volum mare nu vor mai functiona, iar marile puteri vor recurge la actiunimilitare violente ca sa isi asigure rezervele de resurse generale).
Personal, cred ca opusul e mult mai probabil happy