| StefanDrg a întrebat:

Ce se-ntampla de fapt cu salariu de la 1 ianuarie ( legea salarizarii )? Am auzit tot felul de variante

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mare rahat made PSD. Asta se intampla. Sper ca votantii PSD sunt multumiti. Comunistii, batranii care se inghesuie sa voteze pentru 1 l de ulei. Tiganii si taranii pe care statul ii tine acasa cu ajutor social. Cand voi ajunge eu batran cred ca nu va mai avea cine sa imi plateasca pensia. La cati asistati sociali sunt... De unde bani?

Pensiile speciale pe primul loc,burtile celor de sus puse la punct, copiii lor care studiaza la universitati din strainatate, bani furati din Romania si depusi prin banci din alte tari, politicieni sau oameni "publici" retinuti de DNA bagati pe o usa in arest si scosi pe alta usa. In puscarii cand ajung toti se imbolnavesc ori sunt eliberati ca au scris nu stiu cate carti. Paduri care se fura, legi stupide, scumpiri la combustibil, iar salariile raman la fel. Chiar de la 1 ian. mai si scad salariile din domeniul privat.

Unde ajungem oare?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se stie exact, sunt discutii pro si contra platii contributiilor la CAS si sanatate numai de catre salariati, urmand ca salariile brut sa creasca in mod corespunzator, pentru a nu scadea salariul net.
Ce o sa fie o sa aflam in momentul adoptarii unei asemenea prevederi legale si publicarii in Monitorul Oficial.

| minrest a răspuns (pentru Ioandelasal):

Numai ca ei nu pot impune cresterea salariilor de catre patroni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru minrest):

Nu pot impune cresterea salariilor dar pot impune cuprinderea contributiilor platite pana acum de patroni in salariul brut.

| minrest a răspuns (pentru Ioandelasal):

Situatia tocmai se discuta, sa vedem. Mai exista contributii care raman la angajator, ceea ce complica lucrurile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru minrest):

Asta am spus si eu in primul raspuns, sa asteptam si o sa aflam cand va fi adoptata o prevedere legala.

| minrest a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, exact. Ati avut mare dreptate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stie nimeni, nici guvernantii nu stiu, ei dau legi doar pe care le tot schimbă mereu din cauza ca nu sunt bani la bugetul de stat. Fură ăstia de rup.Asa ca o sa traim si o sa vedem ce va fi de anul viitor.

| minrest a răspuns:

Vor creste salariile, dar vor scade veniturile, dupa cum a spus ieri Dragnea. Anumite contributii vor fi platite de angajati, iar pana acumle plateau angajatorii, acestea fiind mai mari decat cresterea salariala, salariul net va fi mai mic, mai ales pentru angajatii in mediul privat, carora nu le cresc salariile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

E pe draq. Vor plimba contributiile dintr-o parte in alta. Ei fac modificari acum ca sa faciliteze abuzurile si amenzile fara numar din partea anaf.