| Anonimul151 a întrebat:

Ce se poate face din punct de vedere legal, în aceasta situație :

Pe o stradă se află așa numită "fundație", care are în "gâzduire", persoane de etnie romă. Care se droghează și care terorizează toate persoanele din zona respectiva. Sunt foarte violenți. Dau cu pietre după persoane, în mașini, scuipă persoanele, etc... Oamenii au făcut nenumărate plângeri la politie, cereri, și chiar s-au adunat semnături pentru a-i scoate afară de acolo pentru a fi mutați în alta zona în care să fie supravegheați non stop pentru a opri aceste lucruri.

Aici, cei care răspund de ei fiind neinteresați de tot ce se întâmplă.

Nici un avocat, jurist nu a reușit sa ii scoată de acolo cu semnăturile strânse ( au fost destule încât să se poată face ceva ).

Nimeni nu poate face nimic în privința asta. De ce? Cu siguranță există foarte multe nereguli, și foarte multe încălcări de legi. Ce ar mai trebui făcut? Pentru cei din primărie astfel de cazuri, nu îi interesează.

Fundația aceasta, se afla chiar in spatele unei case unde locuieste o familie. Și chiar și ei au făcut plângeri, deoarece li se arunca toate mizeriile la ei în curte, și sunt deranjați de gălăgie. Dar nici așa nu se i au masuri.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca organele locale nu intervin atunci se poate reclama la judet sau chiar central.
Pentru a le da ghes organelor este bine sa faceti o scrisoare la ziare si televiziune, atat pe plan local, cat si central.

| Anonimul151 explică (pentru Ioandelasal):

Cred că e degeaba. Cred ca persoanele respective au încercat și la județ, dar toți sunt mana în mana... Nu fac nimic...

Aceste lucruri le-au încercat chiar familia în casa căruia se afla aceasta fundație. E o familie "cu bani" dar cum spuneam nici măcar ei nu au reușit. Deși cu siguranță au "pile" peste tot...

De presă nu știu ce să zic., ei nu cred că ar putea face nimic. Nici așa celor din primărie nu le ar păsa..Cred că le place că cetățenii, să fie agresați în aceste moduri...

Bula
| Bula a răspuns:

Intai, filmeaza asemenea situatii, cu mai multe ocazii, astfel sa se poata recunoaste persoanele, faptele si locul, data si ora.
O copie ale filmarilor le puteti depune cu o petitie la primarie si la politia (antidrog)
Daca nu se iau masuri, atunci poti trimite copiile si la posturi de televiziune mai vizionate: Digi24, Realitatea Plus, ProTV, Antene etc.
Cu cat stiu mai multi, cu atat sunt sanse mai mari de rezolvare!

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Mulțumesc. O să țin cont și de răspunsul tău. O să încerc să adun cât mai multe dovezi cu aceste lucruri, și sper să se reușească să se facă ceva. Dacă nu va merge pe calea "clasică", atunci voi apela și la metoda de a trimite la posturi de televiziune.

| anonim3247 a răspuns (pentru Anonimul151):

Este casa primăriei și romii o ocupă abuziv.

- proces de evacuare băgat de primărie care nu va face asta

- după proces merge executorul cu minim 4 polițiști și 10 jandarmi și face evacuarea clădirii.

După evacuare e închisă clădirea și poliția locală a primăriei trece des pe acolo ca să nu intre ăia din nou.

Numai așa pot dispărea ăia, nu te agita cu filmări, nu poate nimeni legal să îi scoată de acolo decât cum am scris eu cu executor, poliție și jandarmerie.

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Afla si detaliile referitoare la aceea fundatie: denumirea exacta, adresa, numele persoanelor care l-au infiintat /conduc!

| anonim3247 a răspuns (pentru Bula):

Uite aici ce trebuie acolo. ca să dispară ăia - câteva zeci de polițiști și jandarmi.

Nu te agita cu filmări și alte prostii.

https://www.libertatea.ro/......ea-4373934

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Numele, adresa fundației le știu deoarece locuiesc în zonă. Iar de numele persoanelor care o conduc nu prea știu. Știu doar că sunt din Italia.

Persoanele care s-ar "ocupa" de aceste persoane, deși nu o fac, la fel nu știu numele lor sau dacă sunt romani. Însă din ce am văzut, le dau voie să se drogheze... etc...

| anonim3247 a răspuns (pentru Anonimul151):

Dacă este fundație cu acte în regulă și este acordul lor ca romii să stea acolo nici măcar 100 de polițiști și jandarmi nu pot trece de poarta de la intrare.

Nu vă mai agitați ca să fie evacuați romii - primește fundația fonduri de undeva pentru romi și o parte din bani îi folosesc cei care au fundația.

Tu să fi atent ca să nu se facă vreo 100 de romi acolo că ia bani mulți fundația pentru ei.

| anonim3247 a răspuns (pentru Anonimul151):

De curiozitate ia să urmărești ce mașini au ăia care au fundația.

Banii sunt din fondurile pentru romi și mașinile sunt înmatriculate pe fundație.

Totul este legal acolo, voi care locuiți acolo nu aveți nici o calitate ca să cereți evacuarea romilor că nu sunteți voi proprietarii clădiri unde sunt romii.

| Anonimul151 explică (pentru anonim3247):

Degeaba urmăresc mașinile. Cu asta nu rmse rezolvă.

Nu știu, cât de legal este dar din moment ce deranjează cetățenii din zonă, și ii agresează în aceste moduri deja nu e prea legal. Și pe lângă asta, dacă primaria sau cine ii ajuta, ar face clădirea în care sunt. Deoarece e o clădire cât jumate de bloc, dar care e intr-o stare foarte rea.

Dacă se strâng semnături pe baza acestor lucruri care se întâmplă cu siguranță, se poate să fie scoși de acolo.

| Anonimul151 explică (pentru anonim3247):

Cum spuneam, nu cred că este în regula. Nici măcar "poartă" n au. Fac mizerie pe drum, își fac treburile și ce mai spuneam.

Sunt 30 %șanse să fie în regula ( legal ), și restul de 70% să fie ilegal.

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Cum aș putea afla aceste informații? De la primărie? Dacă trimit mail, și nu îmi dau datele personale îmi tot spun în răspunsul lor ca nu i au în considerare fără date. Îmi dau un link unde sa scriu sezisarea/petiția, și unde sa îmi pun datele personale. Însă site ul din acel link, nu e sigur deloc și nu prea vreau sa risc sa îmi fure datele cineva. Iar la primărie nu vreau să merg deoarece nici așa nu vor lua în considerare deoarece nu le pasă de cetățeni.

Dacă aș face poze, filmări și aș trimite mail la primărie, dar fără sa îmi dau datele ar trebui să îmi de a un răspuns nu? Ar trebui să i-a și sezisarea mea în considerare?

| anonim3247 a răspuns (pentru Anonimul151):

Din ce ai scris aici nu pare că e fundație acolo.

Pare că e o casă ocupată ilegal de romi.

Rezolvarea e exact ca în articolul pus de mine - evacuare cu poliția și jandarmeria.

Asta doar proprietarul din acte al casei o poate cere poliției ori după proces de evacuare ori direct evacuare dacă au mai fost evacuați romii și s-au întors din nou în casa aia.

Altă soluție legală nu este.

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Sesizarile anonime nu se iau in considerare.
Depui o sesizare scrisa in 2 exemplare IDENTICE (unul trebuie sa primesti inapoi cu stampila numarului si datei inregistrarii! ) si anexezi un CD sau DVD cu filmarile. Neaparat trebuie sa mentionezi acest lucru pe foaia sesizarii!

Răspuns utilizator avertizat