| lcepan a întrebat:

Ce stiti despre munca in folosul comunitatii?

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Este o pedeapsa, in general atunci cand sunt persoane care nu platesc o amenda contraventionala, instanta poate decida sa munceasca in folosul comunitatii.

| nuku a răspuns:

Nu e numai pentru cei care nu isi achita amenziile!
In primul rand sunt persoanele care beneficiaza de ajutoarele sociale la legea 416, persoane care nu au nici un venit.

| Elena1234456 a răspuns:

De curand, Curtea Constitutionala a fost sesizata cu privire la prevederile articolului 9 alin. (5) din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Acest articol prevede ca "in cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termenul prevazut la alin. (4), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea obligarii la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, cu acordul acestuia."

Personal, nu stiu pe nimeni care sa fi muncit in folosul comunitatii pentru neachitarea unei amenzi contraventionale si, prin urmare, am presupus ca acest articol nu numai ca nu se aplica dar este si ineficient. Acest regim sanctionator este mult prea permisiv in aceste conditii si inca nu s-a accentuat in mintea multor concetateni romani ca cine greseste trebuie sa mai si plateasca.