| Yurisa a întrebat:

Ce sunt mineriadele si ce s-a intamplat acolo?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Treaba este mai complicata decat a descris-o Silwian. Iliescu n-a chemat minerii ci a rugat fortele "democratice" sa sara in apararea democratiei. Un ziarist din Craiova a vorbit intr-un interviu si spune ca se stia cu o luna inainte ca vor veni minerii in 13-15 iunie. Iliescu a fost doar semnalul. In gara Craiova s-a taiat curentul ca sa nu mai poate merge trenul. Cei care au organizat totul au trecut la amenintari. Partea proasta este ca astea toate au fost pregatite, minutios, de securisti care, dupa Revolutie, si-au dat seama ca pot pierde puterea. Urmarea: astazi avem un reprezentant la Bruxelles, care a fost presedinte de tara si care a fost "limba" securitatii: Basescu. Avem un presdinte care a indrumat pionerii, a dat meditatii si a incasat bani pe care n-a platit taxe si impozite, a intermediat vanzarea de copii, a luat casa prin fals si uz de fals si n-a fost cumparator de buna credinta, a incasat chirie pe o casa care nu era a lui si n-a returnat banii (Iohannis). Am avut un presedinte comunist: Iliescu reales de 2 ori (3 mandate). Nu ne vom face bine in veci!

| Dragosdoar a răspuns (pentru Salontanul):

Exact cum sunt acum protestele din SUA

| Mosotti a răspuns:

Ideea era ca in 1990 in mai Iliescu a fost votat de cel putin 80 % din votanti, era generatia mai veche care stia ce facusera liberalii si taranistii cand erau la putere inainte de 1945, adica ca tineau doar cu bogatii, asupreau lumea 14 ore pe zi la munca, conditii urata de trai, salarii mici, asta ti-o putea confirma oricine a trait in anii 30-40, nu ca zic eu.
Asta a fost motivul pentru care a fost votat. Alegerile au fost supervizate de UE si SUA, deci nici vorba sa se fi furat.

Stiau oamenii ca in 1907 si 1933 liberalii au omorat oameni doar ca cereau un trai mai bun (ca sa te convingi cauta rascoala 1907 si grivita 1933), era monarhie constitutionala cu parlament liberal, si pe monarhie si pe liberali ii durea un fund de omul de rand! Asta le e ideologia, aia nu se schimba.

Apoi liberalii vazand ca au pierdut, au aranjat sa il dea jos pe Iliescu abuziv pentru ca era putin mai socialist si lor nu le convenea, asa ca au instigat pe aia din piata universitatii sa faca ce au facut, sa il dea jos in forta pe Iliescu cum ca e comunist.
Politia nu facea fata, asa ca iliescu a chemat minerii sa-l apere.
Minerii au aparat ce au votat!

Partea urata este ca minerii au fost jigodii, s-au purtat infect, batai, vandalizari, chestie care nu era deloc necesara, puteau rezolva altfel mult mai frumos tot ei. Asta se condamna acum de fapt.
Dar e bine ca a ramas iliescu presedinte legitim ales, e aberant sa dai jos abuziv un presedinte ales cu mare majoritate! Ca dovada ca strainatatea nu a intervenit! Ca daca era nelegitim, nu il recunostea pe plan international si gata.
Eu am trait atunci si stiu din vazute, nu ce zic altii care nici
nu erau pe vremea aia.

Ti-am zis si de PNL ca sa stii ce e cu ei, sa nu te iei dupa cine zice ca-s buni, ce am zis sunt fapte, eu stiam de la bunici si rude toate astea, nu aveam de unde sa le scot eu.
Si in SUA cum fuse? Daca politia nu face fata, cheama jandarmii, garda nationala si au batut la ei de i-a zapacit, au impins mosi pe strada de si-au spart capu, ce..crezi? Nu e bine nici cum a fost la noi, dar nici cum a fost la SUA.

| Mosotti a răspuns:

Si acum sa iti zic cum e cu iliescu asta, sa nu te iei dupa oricine:
El era mai socialist dar avea in jurul lui liberali multi care nu l-au lasat sa faca treaba.
- E adevarat ca se privatizau fabricile, deja nu mai aveau unde exporta productia, insa in rest nu a vandut pamanturile la straini, nu a vandut resursele tarii cum au facut taranistii si liberalii din 1996 cand au venit incoace.
- La toti oamenii care erau in chirie la stat, le-a dat apartamentele pe preturi extrem de mici ca sa aiba omu unde sta! Nu sa dea chirie la bogati ca acum.
- Nu a dat retrocedari sa domine iar bogatii sa te arunce in strada cand le vine lor, adica sa ne intoarcem in anii 30.
- Nu a dat regelui pensie uriasa de pomana efectiv, nu i-a dat palatele tot de pomana pentru care nu au muncit decat tot prostii de popor, nu il primise ca stia ca vine dupa averi, desi putea sa-l primeasca, aici a gresit, e corect, ca turist putea veni.

Nici o tara UE nu a vandut terenurile si resursele, deci au facut ca Iliescu.
Ungaria nu a dat retrocedari, a dat max 10000 dolari despagubire si adios! Sa vina ala din 30 sa ia, nu nepotii care nu au muncit deloc pe ce vor inapoi.

Cam asa despre el! Cum au venit ceilalti in 1996 toate cele de mai sus s-au facut din pacate.
Dadea casa la bogatasul de acum 100 ani si te arunca in strada pe tine daca cumparasei deja casa de la stat inainte, dar era a lui ala, in loc ca statu sa dea despagubiri aluia.

E adevarat ca niv de trai era foarte jos, dar dupa 1996 a fost si mai jos! Deci nici acolo ceilalti n u au fost mai buni, dar eu am zis ce a fost bine macar viz-a-viz de ceilalti. Daca avea oameni ca lumea langa, el, poate era mai bine in timp si pe trai.
Dintr-un salariu mediu net luai maxim 60 de sticle de suc la 1, 5 L!
De ex in martie 1991 luai doar 125 cutii de coca cola la 0, 33 L dintr-un salariu. Era nasol.

Cam asa este, daca mai ai intrebari, pune.
Ce am zis iar sunt fapte, intreaba de apartamentele date sa vezi ca asa este.
Cum e unu care ar vrea sa faca ceva pentru om, cum uaaa e comunist, uaaa, si instiga lumea contra lui, ca le e frica la liberali sa nu cumva sa fie socialism si sa le ia averile!
Comunismu lui ceausescu a fost infect, nu il punem pe ala, aici e vb de socialism, adica sa fie si omului de rand bine.

| johnnny123 a răspuns:

Pe scurt, o parte dintre romani si-au dat seama ca rezultatul revolutiei din 1989 a fost doar inlocuirea primului esalon de comunisti cu al doilea esalon de comunisti, din care Iliescu era un membru proeminent.

Din pacate, cei care au inteles acest lucru au fost procentual foarte putini. Marea majoritate a romanilor erau prea ignoranti ca sa inteleaga ce se intamplase de fapt, si in consecinta il vedeau pe Iliescu ca pe salvatorul tarii.

Chiar si in minoritate, opozantii lui Iliescu au iesit in strada si au ocupat Piata Universitatii vreme de cateva luni pentru a cere o schimbare reala de directie catre democratie, nu doar o schimbare de stafeta intre esaloanele 1 si 2 comuniste.

Fiind satul de aceasta forma de opozitie (si de orice opozitie in general), Iliescu si-a adus aminte de instruirea lui KGB-ista si a instigat la un pic de genocid si razboi civil, aducand in Bucuresti garnituri de tren pline cu brute reduse mintal si usor de manipulat, atent coordonate de acelasi aparat de securitate ceausist care era acum la dispozitia lui Iliescu.

Cel mai trist este ca pana in ziua de azi exista oameni (ca Nevermore), care aproba si sunt profund ancorati in aceste practici.

Si atunci erau la fel, sustinatori ai lui Iliescu si ai FSN-ului care se duceau la mineri pe strada si le spuneau "Uite-o pe femeia aia, stiu eu ca e contra lui Iliescu, am vazut-o cu poza lui Ratiu, mergeti si calcati-o in picioare."

Trist. Extrem de trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

E foarte trist si sa-ti spunem adevarul ca n-a fost nicio revolutie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste baieti destepti nu erau multumiti de cum votasera vreo 13 milioane de oameni, asa ca s-au gandit sa ocupe piata universitatii, iar domnul care luase 13 milioane de voturi a chemat minerii sa-i altoiasca un pic

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si normal, nu se da jos un presedinte legitim ales cu mare majoritate, liberalii dracu`, le era frica ca nu vin ei sa fure tot din prima, sa vanda tot, sa dea oamenii afara din casele unde stateau si cu chirie, si din alea care le dadeau la bogati.
Ca minerii au fost nesimtiti, e alta chestie, aici sunt de acord, au rez problema urat din pacate ca nu ii ducea mintea.
Atunci nu aveam trupe speciale, mascatii au aparut abia in martie 98, pana atunci nu existau. Politia nu mai facea fata.

| Silwian a răspuns:

In anii 90! Iliescu pe atunci fiind la putere! A chemat minerii pentru a elibera piata Universitatii de manifestantii impotriva.lui!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Silwian):

E cam simplist exprimat, dar cam asa. Practic, ne- dat inapoi cu 50 de ani in relatia cu Vestul, ne-a condamnat la dezastrul economic ce a urmat, la sute de mii de emigrari ale celor ce ar fi putut sa ne transofme intr-o tara in care sa nu iti fie scirba sa traiesti.