| Katakito a întrebat:

Ce firma sau firme pot deschide? Mentionez ca sunt din Bucuresti si mi-as dori sa fie o afacere profitabila. Orice idee este bine venita! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| KnifeWrench a răspuns:

Toti ne dorim o afacere profitabila. Din pacate, ideile de succes nici nu cad din pom, nici nu sunt suficiente pentru a obtine profitul.
Daca esti la inceput de drum in ale antreprenoriatului, ti-as recomanda sa pornesti mai intai ca II (Intreprindere Individuala) - ai mai multe avantaje in plan fiscal, ai o evidenta contabila simpla, iar daca decizi sa te extinzi, se poate angaja personal.

Cat despre domeniul de activitate, analizeaza ce stii sa faci mai bine, ce ti-ar placea, pe ce piata ai avea tu un avantaj prin ceea ce poti oferi.

7 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Foarte importanta este pregatirea pe care o aveti. Daca ati terminat facultatea de zootehnie nu prea va puteti deschide cabinet de avocat. Puteti sa aveti diploma de inginer electronist sa zicem dar sa va pricepeti cel mai mult la webdesign -la constructia de site-uri. Daca as avea cunoastinte in acest domeniu m-as risca. E in continua expansiune, poti lucra atat ziua cat si noaptea, nu aveti angajati, puteti pune preturi mici si astfel sa aveti multi clienti.Asta este recomandarea mea.Mai puteti lua in calcul si o asociere cu un prieten care se pricepe.Succes!

| JeSa a răspuns:

Ca sa fie, cel putin profitabila, trebuie sa(-i) urmaresti vadul comercial. Nu stiu ce pregatire ai, cum ti-au spus si ceilalti dinaintea mea, dar ai putea sa te bagi in ce stapanesti tu cel mai bine, si, nu in ultimul rand, sa tii cont si de ce capital financiar/bani ai.
Rentabile, acum, pe langa fast-food-urile, mai sunt si: cafenelele, barurile, crasmele, restaurantele sau magazinele de haine, etc.
Numai bine iti doresc si succes!

| fustiteTUTU a răspuns:

Eu zic sa urmaresti siteul www.bizoo.ro te ajuta f mult cu idei bune de afaceri. Succes!

| DimLight a răspuns:

Ceva fastfood sa fie aproape de locuri frecventate de oameni care abia asteapta o apa minerala si un mic, altceva cu relatii publice...vanzari.
ai vreo pregatire / calificare in vreun domeniu?

| baru a răspuns:

Sall. Un microbuz, contracte cu scoli, in vacante, mini vacante pentru elevi cu foc de tabara, in Brasov. Locatia este foarte frumoase, ai ce vizita, Este o idee. Acum depinde foarte mult de pregatirea ta. Pa!

| stroedaniel13 a răspuns:

Ai auzit de http://www.afaceri-profitabile.com?

Gasesti aici cateva idei de afaceri profitabile!

| maryusmono a răspuns:

In ziua de azi nimeni nu poate stie cu adevarat care este o afacere profitabila. Cel mai bine este sa te interesezi, eu iti recomand www.afaceri-profitabile.com