| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce votam la referendum?
Care sunt intrebarile?
Cu ce trebuie sa raspundem?

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se voteaza intrebarile formulate de Presedinte, respectiv:
"Sunteți de acord cu interzicerea amnistiei și grațierii pentru infracțiuni de corupție?"
"Sunteți de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanțelor de urgență în domeniul infracțiunilor, pedepselor și al organizării judiciare și cu extinderea dreptului de a ataca ordonanțele direct la Curtea Constituțională?"
Vor fi 2 buletine de vot, fiecare cu cate o intrebare si daca esti de acord vei vota DA.

| Emazio a răspuns:

Este un referendum consultativ, ceea ce votam nu este si obligatoriu sa fie luat in seama, si asta trebuie mentionat.

| aXy99 a răspuns (pentru Emazio):

Va fi luat in seama intr-un fel sau altul. Desigur, nu toate intrebarile sunt bune (ele fiind in numar de 4, desi formulate in asa fel incat sa para doua), deoarece pentru doua dintre ele este necesara modificarea constitutiei, adica este nevoie de un alt referendum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambele intrebari se rezuma la "Vreti sa continue lupta impotriva coruptiei sau sa lasam sa ne conduca o gasca de condamnati penal si analfabeti?" Raspunzi cu DA sau NU, dupa cum consideri. Unora le place sa fie condusi de hoti, se pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

și dacă CCR îi invalidează referendumul care-s efectele juridice?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai sunt.
Dar vor fi efecte politice. Lumea nu mai vrea ca niste incompetenti sa isi bata joc de legislatie, iar asta ar putea sa il impiedice pe Dragnea sa dea ordonanta mult dorita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi a scăzut în parlament la jumate prescripția după efectuarea oricărui act + 2ani în - pentru 2 categorii de infracțiuni ca timp de sesizare. crezi că-și mai dorește vreo ordonanță? laughing
a, și a dispărut și articolul care nu-l scăpa pe Tăriceanu de prescripție, cum că orice act împotriva unei persoane din dosar aduce încetarea prescripției pentru toate celelalte. (cu asta nu-s de acord)
Pe 5-10 iunie e în vigoare...
efecte politice. :d

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este inca in vigoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi pe 5-10 iunie intră.
că-s declarate constituționale deja, doar că au eliminat articolele neconstituționale și așa a fost sesizat CCR iar pe ele. parcă vineri e termen - în 10 zile de la decizia CCR Iohannis e obligat să le promulge - și n-aș crede că o să încerce să forțeze peste termen.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are Dragnea proces maine? Sau iar trage de timp?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

De unde să știu eu?
și ar fi ceva greșit că trage de timp, adică că se apară? că nu înțeleg sincer cum gândești tu și cum vezi tu justiția. rolling on the floor
e puțin greșit un singur lucru: că un cetățean obișnuit nu putea sesiza CCR pe toate tâmpeniile care au avut loc la ÎCCJ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

și cum ai ajuns de la o discuție despre inutilitatea referendumului la Dragnea? ai obsedat pe numele lui?laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre asta e vorba. In jurul lui se invarte politica romaneasca din pacate. Pana acum stiai totul despre el, despre termenele lui, despre acuzatii etc. deodata nu mai stii nimic? laughing
Sa tragi de timp in halul in care o face omul asta, nu e aparare. Aparare era daca erai nevinovat si demonstrai ca acuzatiile sunt false, dar el nu poate face asta pentru ca e al naibii de vinovat, doar trage de timp asteptand prescriptia, mi se pare bataie de joc. Crezi ca un om obisnuit putea sa traga atat de timp?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Cred că un om obișnuit nu poate sesiza CCR.
cred că ÎCCJ n-a respectat legea care era clară de vreo 5 ani, nu a dat-o el și a zis că nu s-a respectat.
apoi te duci la nulitatea absolută alineatu 1 și te uiti care e primul motiv care o atrage.
apoi dacă vrei te duci și la deciziile CCR, care-s mai multe, din trecut, unde e statuat fără echivoc că nelegalitatea completului atrage nulitatea absolută. laughing
asta e pe scurt.
într-o țară normală un proces nu durează atât și instituțiile respectă legea.
Procescul lui El Chapo cu sute de martori cu identitate protejată a durat 2 luni cu termene zilnice și în iunie vine sentința pentru toate capetele de acuzare.
La noi se dau termene la o lună, asta-i o mare problemă a sistemului ăstuia de justiție. Și de asta e foarte bine că se reduc termenele de prescripție, că nu-i normal să ai procese care durează atât.

Procesul lui Mazăre, Borcea, Jean Andrei etc a durat 11 ani. 11 ani. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

și mai e ceva: NU TU DOVEDEȘTI CĂ EȘTI NEVINOVAT.
cu caps, mare, să reții.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am scris asa ceva, invata sa citesti.
Daca eu te acuz de ceva si am niste dovezi, tu nu te aperi? Evident, nu te aperi amanand procesul pana se prescrie fapta.
Daca era cum spui tu pentru ca naiba mai era meseria de avocat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Da, omule, dar ideea nu e să demonstrezi tu că ești nevinovat.
și cred că e vinovat în DGASPC.
Dar te aperi cum consideri, e dreptul tău, că de asta îți iei avocat. Nu e vina ta că instituțiile nu respectă legea, corect?
Sau tu de ce crezi că s-a amânat atât?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici n-am spus asa ceva, e normal sa ai prezumtia de nevinovatie.

Cand fortezi institutiile si le santajezi, cred si eu ca nu respecta legea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce? Alooolaughing) ce?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce razi? Ce om intreg la cap s-ar pensiona in timpul unui proces de o asemenea anvergura? Unul care a luat spaga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

''Cand fortezi institutiile si le santajezi, cred si eu ca nu respecta legea.''
nunu. A șantajat-o cineva pe Tarcea să nu vrea să tragă la sorți? Tu

și 2: vezi că și ăia care l-au condamnat cu referendumul s-au pensionat imediat după și nici nu i-au semnat ei motivarea. Au luat șpagă să-l condamne?:))
pe larg: https://www.hotnews.ro/......ovenia.htm

Și oricum e total cretină afirmația asta. ))

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu la asta m-am referit, dar e clar ca esti habotnic psdist si ca nu am cum sa ma inteleg pe tine pentru ca nu poti privi obiectiv situatia. M-am convins demult de asta, nu stiu de ce mai incerc.
O seara faina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar spui numai aiureli omule, acum știi că judecătorii de la ÎCCJ sunt șpăgari laughing)

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

In opinia ta si Dragnea e nevinovat, asa ca las-o balta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Am zis mai sus că eu cred că e vinovat
dar dacă n-are parte de un proces absolut corect, eu vreau să scape

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Doar stii ca e vinovat, daca era vorba de un criminal in serie ai fi avut aceeasi opinie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Absolut da
legea e lege pentru oricine

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici te contrazici singur. Daca e lege pentru oricine, atunci infractorul de ce sa nu fie sanctionat? E chiar un mic paradox.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Fiindcă e o lege care prevede cazurile în care tot ce s-a instrumentat împotriva lui e nul? lol

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

A da: crima oricum nu se prescrie

| Plato a răspuns:

Daca esti impotriva infectiei Grupului Infractional Organizat (psd), votezi DA la ambele intrebari.
Intrebarile le gasesti usor pe internet.

| AC4S4 a răspuns:

Acum trebuie sa votam? Ma cam ametesc oamenii astia, uneori boicotam, alteori votam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nici ăla care le-a formulat nu știe...