Întrebare recomandată | Hinata1999 a întrebat:

Cum le răspundem copiilor la întrebările despre Moș Crăciun?

Răspuns Câştigător
| Silviu19bv a răspuns:

Aparitia unei intrebari este esentiala in dezvoltarea gandirii si in elaborarea unei opinii si idei proprii cu privire la experientele traite. Copiii au nevoie sa fie lasati sa intrebe, sa se intrebe, sa caute raspunsuri, sa faca legaturi, sa inteleaga care este limita dintre imaginatie si realitate si care este rolul adultului in amenajarea unui loc al imaginatiei in realitate. Mos Craciun, atat de cunoscut, nu poate fi un secret. El insusi este in plin proces de transformare de la an la an. Secretul poate fi un obstacol in cale comunicarii doar in masura in care el constituie un subiect de neatins. Daca insa este lasat sa respire, sa se transforme, sa se creeze si re-creeze, sa devina o parte integranta a vietii fiecarei familii, atunci el va deveni o punte de legatura.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu una, prefer să o iau ca pe un joc, de care și copilul pe undeva în sinea lui este conștient. Nu-mi place să stric jocul copiilor, așa că intru în el...natural și cu plăcere. : )

| mgtow a răspuns:

Mosu e doar un spirit de craciun cu atat le e suficient.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
E le spun că nu trebuie să vorbim despre Moşul, că apoi se supără şi nu mai vine. laughing
Numai bine!

| OnuOnulică a răspuns:

Pur si simplu le spui adevarul.
Adica mos craciun nu exista.

| zurick a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu exista?!
Glumeam...

| zurick a răspuns:

Buna!
Daca te intreaba de cand nu mai crezi in el le spui. Daca te intreaba ce doresti de Craciun le spui incercand sa omiti neexistenta mosului.Iar daca te intreaba daca ai fost cuminte le spui ca vei vedea :-P
Pa, pa.

| Mihaela1964 a răspuns:

Pentru ca ai intrebat CUM, iti raspund:in functie de situatie si de varsta copiilor care pun intrebari.

| M4a1D3aD a răspuns:

Le spui ca exista stii doar ca ei se vor intrista foarte tare daca afla adevarul la vremea potrivita le spui adevarul si zile sa nu creada in ce spun altii. Acesta e sfatul meu

| BeatriceNagy a răspuns:

Copiilor le place sa creada ca exista cineva care le aduce cadouri si chestii de genul asta. Cand ne intreaba, e frumos ca noi sa le spunem despre "existenta" mosului, cum el vine incet, fara sa il observe cineva, cum el opreste timpul ca sa poata duce cadourile tuturor copiilor, cum vrajeste zapada sa ninga mai frumos. Trebuie sa ii faci sa se simta fascinati si fericiti, chiar daca ii minti.

| Bella1242 a răspuns:

Daca un copil te intraba daca exista Mos Craciun spune-i ca da! happy

| 22McMinecraft a răspuns:

Zile ca mosu exista si gata nu e nici o problema! Ce e greu?

| BeatBoxBoy a răspuns:

Daca te vor intreba Mos Craciun exista niciodata sa nu le spui ca nu exista le spui ca exista.Iar daca te vede cand ii pui cadourile ii spui ca Mosu a avut treaba si ti-a dat tie cadourile.Sau daca vede cadourile unde le-ai ascuns spui ca Mos Craciun le-a pus acolo pentru ca e batran si numai vede. Sper ca te-am ajutat happy Funda