| Girly97 a întrebat:

Dupa cum stiti pe 7 octombrie va fi referendum pentru definirea familiei. Pentru ca in 2016 am votat pentru primar si parlament (primele mele doua voturi) tot ce stiu este ca la un scrutin trebuie sa votam un anume partid. La referendum trebuie sa votam partidul care este pro sau contra definirii familiei, nu? Adica daca PSD este de acord atunci sa votam PSD si daca PNL nu este de acord atunci sa votam PNL?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

NU, sub nicio forma nu se vor vota partide. Se va va raspunde la o intrebare formulata in genul "Sunteti de accord cu modificarea constitutiei si redefinirea familiei ca fiind compusa dintr un barbat si o femeie". Si va trebui sa votezi cu DA sau NU.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca majoritatea romanilor nu stiu ca referendumul este cu privire la definirea CASATORIEI si nu a FAMILIEI, am vazut si din raspunsurile date pana la al meu.
La referendum se va pune o intrebare privind definirea casatoriei ca fiind intre un barbat si o femeie si trebuie sa votezi DA sau NU, respectiv da daca esti de acord cu aceasta definitie si nu daca nu esti de acord.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe oricare ai vota tot prost va merge treaba, deoarece nu stă în puterea omului sa facă binele, numai Dumnezeu va aduce adevărata pace si liniste, nu omul. Deci degeaba te agiti pe cine sa votezi tot dezamăgită vei fi cand o sa vezi ca de fapt nu va putea rezolva niciun partid problemele din România si din lume.

| Uvox a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pastreaza-te ca te agiti inutil.
Poate iti crapă vena de extaz

| flixbuster a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stii ca lucrarea lui Dumnezeu se face prin oameni, nu? Ai auzit de liber arbitru? Poti sa stai fatalist si sa nu faci nimic ca oricum viata suge si la sfarsit crapam cu totii. Sau poti sa faci ceva - un bine, cat de mic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Si care e binele aici? Binele ar fi ca cu aia 40 de MILIOANE DE EURO care se folosesc pentru referendum sa se faca un spital. Sa se cumpere vreo 50 de tomografe la cele existente. Sa se faca ceva care cu adevarat sa ajute societatii.
@NuGaseamNumeLiber: Esti un nimic. Daca referendumurile astea s-ar organiza pentru cei cu adevarati interesati, iar aia ar trebui sa plateasca organizarea in totalitate, ai scoate vreo 50 RON din buzunar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-aș scoate, că nu sunt interesat în primul rând. Dar să încurajezi să nu se meargă la vot e cea mai mare mizerie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, daca nu se merge, o sa vada si ei ca sunt niste muisti cu asta. E ca si cum s-ar organiza o petrecere moca cu manele. Daca lumea nu merge, se prind si organizatorii ca au aruncat cu banii aiurea.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nimeni nu pricepe ca referendumul asta nu schimba nimic pentru nimeni. Sunt insa mult care cred ca referendumul o sa le fereasca copii de a deveni gay.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă asta e procedura de revizuire a Constituției, iar referendumul asta a fost promis în campania electorală, ce ai vrea să facă?
Și eu aș fi de acord ca 3/4 din Parlament să poată modifica Constituția fără referendum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La referendumul asta TREBUIE SA STAI ACASA! Poate ca peste un an - doi se va vota sa fie ilegal sa porti fuste peste genunchi. Sau nu vei avea voie sa te machiezi. Sau votul va disparea cu totul. Referendumul asta e o mizerie la care se arunca pe geam vreo 40 de milioane de euro pentru organizarea lui. Sint de cateva zeci de mii de ori mai multi copii care se culca flaminzi decat cupluri gay in tara asta. De ce nu se face un referendum pentru ei?

| SkyPilot a răspuns:

Nu, aici nu votezi partidele. Te documentezi care e problema si votezi in cunostinta de cauza conform constiintei tale.
Incearca sa intelegi ce se va intampla cu familiile formate dintr-un singur parinte si unul sau mai multi copii. Ma tem ca formularea din referendum va deschide posibilitati de abuzuri exact impotriva celor mai vulnerabili.

| Afurisenia a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu e cazul sa faci speculatii ca sa manipulezi raspunsurile. Stii bine ca e vorba de casatorie. Daca ar fi asa cum spui tu, atunci revenim la rusinea de a face copii, de o femeie necasatorita. Sau alte probleme.

| SkyPilot a răspuns (pentru Afurisenia):

"Definirea familiei" si "casatoria" sunt doua lucruri diferite. Iau ad literam ce e pe buletinul de vot.
"rusinea de a face copii, de o femeie necasatorita" Serios? In secolul 21? Poate faci niste denunturi catre Inchizitie!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Afurisenia):

Si care e rusinea? E mai bine sa stea cu un debil care bea si o bate pe ea si pe copii decat sa ii creasca singura?

| Lion56 a răspuns (pentru SkyPilot):

Hai serioslaughing)deci formularea de acum, "soti" in loc de "barbat si femeie", referitor la CASATORIE, include si familia monoparentala, pe cand formularea "barbat si femeie" nu? Cum? Parintele singur si copilul sunt "soti" sau ce?

| AC4S4 a răspuns:

Nu partidul dictează ce să votezi. De exemplu, PSD este de-acord cu referendumul și cu votul PENTRU schimbarea constituției. Și eu sunt PENTRU schimbarea constituției, voi vota "Da". Însă, eu la parlamentare/europarlamentare, nu voi vota cu PSD, nu sunt obligat.

| anamariarot a răspuns:

După cum ți s-a mai spus, nu votezi cu niciun partid, ci votezi schimbarea definiției căsătoriei, ca să nu se căsătorească homosexualii, când oricum nu se pot căsători. Bani cheltuiți inutil.

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Prin schimbarea acelui pasaj din constitutie, legalizarea casatoriei homosexuale va fi mai dificil de facut. Casatoria homosexuala este oprita de codul civil, care poate fi modificat mai usor de parlament. In schimb, pentru modificarea constitutiei, este nevoie de referendum, deci de opinia populatiei.
Deci, referendumul nu doreste decat sa intareasca faptul ca doua persoane de acelasi sex nu se pot casatori, intrucat au fost si vor mai fi presiuni din partea unora de a se legaliza aceasta casatorie.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Cine face presiuni? Sunt foarte curios, ca e a treia afirmatie de genul pe care o citesc azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votezi ''da'' sau ''nu''.
În afară de USR, toate partidele parlamentare sunt de acord.

| Uvox a răspuns:

Alegi sa faci ce iti spun mintea si sufletul tau. Atât, fara legatura cu un partid politic.

| Afurisenia a răspuns:

Nu. In acest caz, pe buletinul de vot nu vor fi partidele (sper, ca nu le dai idei!).
Va fi o intrebare de genul: vreti familie "asa" sau "altfel".
Sa citesti atent, pentru ca pot fi capcane.
Inainte de referendum, televiziunile vor vorbi mult despre asta si vor spune si care este forma intrebarii/intrebarilor. Sa te documentezi atunci, ca sa votezi ce vrei tu.

| CCristianSM a răspuns:

Referendumul de pe 7 octombrie se refera la toti cetatenii Romaniei. Nu are legatura directa cu politica. Ideea este ca este corect sa votam normalitatea: familia este formata prin liberul consimtamant intre un barbat si o femeie.

| suntserios a răspuns (pentru CCristianSM):

Deci o familie unde un parinte a decedat nu e normala si nu mai e familie nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca a vrut sa zica "intemeiata".

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Nu prea difera multe.

| CCristianSM a răspuns (pentru suntserios):

Referendumul se refera in principiu la familii cu ambii parinti, insa asa este, aveti dreptate. O familie este si cea monoparentala.