| Ali260292 a întrebat:

Cer un sfat în numele unei prietene. Prietena mea are probleme cu fostul concubin. Au împreună un copil dar respectivul nu este trecut ca tată și nici nu au fost căsătoriți. Ea nu lucrează cu contract dar este singura care aduce bani in casă(mai găsește ocazional de muncă la curățenie, burse, ajutor social)pentru că nu are cu cine lăsa copiii. Acum 2 săptămâni concubinul a luat copilul ce îl au împreună cu scuza că merg în parc, s-a îmbătat și nu a mai dus copilul acasă. Asta fiind într-o sâmbătă și doar cu poliția a reușit să îl găsească și să îl recupereze duminică la ora prânzului. A interzis concubinului să se mai întoarcă acasă dar el nu o lasă în pace. Merge la ușa ei și noaptea și o sperie bătând la ușă insistent, trimite mesaje prietenilor comuni cu amenințări de genul că el nu se lasă bătut că dacă este nevoie sparge și ușa. Azi a fost la poliție și le-a spus că îi este frică de el mai ales când vine noaptea pentru că are și 2 copii minori. Poliția i-a răspuns că nu pot să facă nimic atâta timp cât nu a dat în ea și să nu sune la 112 să cheme poliția județului că mai pupă și amendă. Ce poate să facă? Undee să mai meargă? Stă cu frică continuu. Vă rog ajutați-mă cu un sfat

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de ce respectiva accepta situatia descrisa, exista remedii legale.
In primul rand ar trebui sa introduca o actiune in stabilirea paternitatii, daca concubinul nu-si recunoaste fiul, tot in cadrul acestei actiuni poate solicita si pensia de intretinere pentru minor.
De asemenea poate solicita un ordin de protectie in baza legii nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Să caute pe internet în orașul unde locuiește o asociație pentru protecția persoanelor abuzate și să ceară sprijinul, ajutorul!
Iar, referitor la poliție și amendă, da este adevărat, pentru că în legile actuale nu există "preventiv, prevenție", doar intervenție în cazul unei bătăi pe bune.

| Korkodeln a răspuns (pentru ValentinMihai78):

De fapt exista "Ordin de Protectie", orice avocat il poate obtine cu minimum de efort:

https://avocatdrian.ro/serviciu/ordin-de-protectie-avocat-iasi/

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Korkodeln):

Iartă-mă, dar faci ceva pe el de ordin! O hârtie și atât! Câte femei nu au fost omorâte cu ordin cu tot! Nu există național, brățări de supraveghere electronice, nu se rezolvă nimic!