| tonyc7 a întrebat:

Cetatenii sesizeaza politia prin apel la 112 doar in cazurile grave (crime, batai, accidente, talharii in plina strada, violuri, persoane cautate, etc.) sau o pot face si daca sunt implicati in incidente mai minore?
De exemplu, daca cineva devine brusc recalcitrant cu tine pe strada si doar te ameninta cu bataia ori ca te omoara (fara sa apuce sa te loveasca) mai poti apela 112 sa chemi politia?
Sau daca devii brusc tinta unor insulte si injuraturi in trafic, pe strada, ori la locul de munca, poti apela 112 sa chemi politia?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,se poate apela 112 si in astfel de situatii dar mare grija ce si cum caci uneori chiar tu poti fi amendat cand vin politistii daca e un caz special daca nu e ceva important.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oriunde te simti amenintat si simti ca iti este viata si integritatea fizica in pericol poti chema politia prin 112.

| DaniTDCI a răspuns:

Oricand simti ca iti e pusa viata sau integritatea corporala in pericol poti linistit sa suni la numarul unic pentru urgente 112

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul exemplu logic ca da. Al doilea exemplu da, cu excepția " locului de munca". La locul de muncă ai șefi unde poți să te plângi dacă ești amenințat. La fel și într-o instituție de învățământ. Tu, ca elev, nu poți suna la poliție pentru că elevul x te-a amenințat sau lovit. Ce este în interior trebuie sesizat mai întâi conducerea, apoi ei decid dacă sesizează poliția sau doar iau măsuri interne. Dacă ești amenințat în afara programului de muncă sau în afara orelor ( cazul elevilor) atunci poți suna la 112 să zici că ești agresat fizic sau verbal.
Și nu folosi dispecerat 112 ca număr TelVerde unde mereu să reclami tot ce nu îți convine. 112 este special pentru urgențe, dacă suni mereu fără a avea un motiv anume te poți trezi chiar tu amendat.

În fine, într - o zi s-a întâmplat ca un bărbat să se lege de mine pe stradă. Cică de ce i-am zis "marș" unui câine care mârâie la mine si arăta colții. Omul a vrut să mă lovească și eu cum nu am vrut să îmi pun mintea cu el, am sunat la 112. Însă bărbatul agresiv, văzând că eu chiar am sunat la 112, și-a văzut de drumul lui. Cum nu a mai fost nevoie de echipaj, eu i-am spui doamnei că bărbatul agresiv și-a văzut de drumul său. Mă întreabă dacă ar mai fi necesară prezenta poliției, eu i-am zis că nu. Asta a fost tot, apoi convorbirea s-a terminat. Nu a zis nimic pentru ca înainte de asta am specificat locația inclusiv numele meu. Ei mereu te întreabă informațiile astea, iar dacă minți lor oricum afișează pe hartă și tot vor vedea de unde apelezi.
Însă niciodată să nu faci abuz de număr 112. Este număr special pentru urgențe, nu să reclami toate porcariile pe care le vezi tu. Tu sunând ca disperatul vei tine ocupată o linie unde în acel moment poate cineva accidentat grav are nevoie de ajutor. Iar ei nu vor putea răspunde pentru că vor sta la taclale cu tine care suni aiurea și zici că, știu eu. Vecinul de la etajul 3 și-a făcut nevoile fiziologice pe scară. Au mai fost cazuri, am văzut pe YouTube laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/n2vJzlKGfGI

Uite exemplul pe care l-am spus mai devreme laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. De exemplu, mama a sunat la 112 deoarece era miezul nopții iar eu nu venisem acasă, fiind în drum spre casă și cu telefonul descărcat iar poliția i-a dat amendă pentru acel apel.