| anonim_4396 a întrebat:

Ceva avocat sau cunoscator al codului muncii pe aici?
Stiu ca daca demisionezi de la un loc de munca, dupa trecerea perioadei de proba, ai obligatia la preaviz. DAR! Dar, in cazul in care preavizul nu a mai fost infaptuit, angajatorul are dreptul de a nu plati salariatul pe ultima sa perioada de munca inainte de demisie? Practic are dreptul un patron sa isi insuseasca salariul angajatului pe ultima luna de munca, in lipsa unui preaviz?

Ps: in cazul in care salariatul facea activitati ce nu erau specificate in contractul de munca (fiind pus de angajator), inseamna asta nerespectarea contractului de catre angajat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca angajatul nu respecta perioada de preaviz angajatorul ii poate desface disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate.
Angajatorul este obligat sa-l plateasca pe salariat pentru perioada lucrata, nu are dreptul de a retine salariul pentru aceasta perioada, cu exceptia cazului cand salariatul a produs vreo paguba.
Daca angajatorul nu-l plateste salariatul il poate reclama la ITM si, daca tot nu se rezolva, il pate da in judecata.
Nu inseamna nerespectarea contractului faptul ca angajatul, la dispozitia angajatorului, a realizat activitati nespecificate expres in CIM, avand in vedere ca, de regula, se prevede ca angajatul va efectua muncile dispuse de angajator, inclusiv si altele.

| DrDilavia a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de informatii! O zi placuta in continuare!

1 răspuns: