| cristi202 a întrebat:

Chestia cu PFA, persoana fizica autorizata, e valabila si pentru pensionari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este valabila pentru orice persoana fizica, daca indeplineste conditiile prevazute in OUG 44/2008, inclusiv pentru pensionari.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E valabil pentru orice persoana majora

| sierra1 a răspuns:

Ca major, nu ai nici o limită de vârsta (dacă "chestia" aia se referă la înființarea unui pfa)

https://www.zf.ro/......a-12525530

| Steregoi a răspuns:

Omul e menit sa munceasca pana moare. Adam avea sa lucreze pamantul din gradina Edenului. Cand n-a mai putut munci nu peste mult timp a murit. happy

Pfa e o chestie privata sau un fel de firma individuala privata care are ca angajat omul insusi care si-a infiintat pfa. Se cuvine deci ca si un pensionar poate sa fie pfa cu conditia sa fie apt fizic si mintal pentru a-si exercita profesia si pentru a obtine aprobarile necesare pentru a-si exercita profesia.

Omul poate fi pfa si la 100 de ani daca poate. happy

Unii politicieni sau cleri isi exercita meseria pana spre ultimele zile de viata fara sa-i oblige cineva sa nu mai practice meseria si daca ei renunta renunta din proprie initiativa. happy