| mirela26 a întrebat:

Ciao!cine stie dupa cit timp de lucrat in italia poti lua somaj?multumesc!

13 răspunsuri:
| Furnicutza a răspuns:

Dupa minim 72 de zile lucrate pe an

| Furnicutza a răspuns:

Stii ca sunt 2 tipuri de somaj.Ma gandesc ca te interesa asta.Insa trebuie sa ai rezidenta in Italia.Si minim 1 saptamana lucrata in 2009, indiferent de tara. Daca nu ai lucrat in Italia in 2009, trebuie sa duci un formular E301 pe care il ridici de la Somaj.Acesta consta in datele trecute din cartea de munca.Atentie,daca nu ai in cartea de munca trecuta vechimea de la fiecare loc de munca unde ai lucrat, nu iti elibereaza formularul pana nu completezi toate datele.

| mirela26 explică (pentru Furnicutza):

Eu sunt rezidenta, am si carte de indentitate, de la 1 ianuarie acest an

| mirela26 explică (pentru Furnicutza):

In 2009 am fost in maternitate

| Furnicutza a răspuns (pentru mirela26):

In cazul asta nu stiu.Dar as putea sa ma interesez.iti pot da un raspuns max in 2 saptamani.

| Furnicutza a răspuns (pentru mirela26):

In cazul asta nu stiu.Dar as putea sa ma interesez.In maxim 2 saptamani iti pot da raspunsul.

| Furnicutza a răspuns (pentru mirela26):

Unde ai fost in maternitate? In Romania sau in Italia?

| mirela26 explică (pentru Furnicutza):

Im Romania, multumesc pentru ajutor!

| Furnicutza a răspuns (pentru mirela26):

Nu ai pentru ce, cum aflu ceva, te anunt

| Furnicutza a răspuns (pentru mirela26):

Da-mi add la aceasta adresa de messenger.Am mai multe de vorbit cu tine si e cam aiurea sa vorbim aici.
Kingah86@yahoo.com

| AneeM a răspuns:

Eu stiam ceva de 6 luni.

| Furnicutza a răspuns (pentru AneeM):

Nu nu.Este acest tip de somaj care se acorda dupa 72 de zile lucrate pe an, in urma careia beneficiezi de 6 luni de somaj, asta in cazul in care nu iti gasesti intre timp de lucru, si celalalt care se acorda dupa 52 de saptamani lucrate, care se acorda pe o perioada mai lunga de pana la 2 ani daca imi aduc bine aminte.

| Dobre_Cornelia-elena_1975 a răspuns:

Poti intreba la sindicate, numai asa poti afla cred, si eu ma tot chinui sa aflu cite ceva despre chestia astalaughing