| calusarul a întrebat:

Cine a fost primul presedinte al Romaniei?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Oficial primul presedinte al Romaniei a fost Nicolae Ceausescu.
C. I. Parhon si succesorii sai pana la Dej au fost presedinti ai Prezidiului Marii Adunari Nationale, adica un fel de presedinti ai Parlamentului. Intr-adevar, presedintele acestui prezidiu era si sef al statului, cu toate acestea functia de presedinte al republicii a fost infiintata abia in 1974.

6 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Ion Iliescu, ceilalti au fost presedintI ai RSR, SI A RPR.

| ejaxz a răspuns:

Constantin Ion Paroh(1948-1952)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constantin Ion Parhon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine as fost

| calusarul explică:

N-m specificat al carei Romanii, deci includea si RSR, si RPR. Si primul presedinte oficial al Romaniei a fost Ceausescu, ceilalti aveau alte functii.
Bravo, Regis!