| petru a întrebat:

Cine a scris un dialog intitulat "Republica"

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

-Republica- este o lucrare (dialog socratic) scrisă de Platon aproximativ în anul 360 î. Hr. Este o lucrare influentă de filozofie şi de teorie politică, probabil şi cea mai bună lucrare a lui.

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Draga Petru B, eu fac parte dintre participanntii la aceste discutii pe care intrebarile tale de testare a culturii generale nu-i deranjeaza. Exista pe acest forum intrebari de-a dreptul absurde cand nu sunt penibile. Cat priveste dialogurile platoniciene toate sunt extrem de valoroase si ma mira ca tu ai acceptat ca cel mai bun raspuns pe unul care stabileste ierarhii. Desigur ca Republica este un dialog excelent sub toate aspectele dar aceleasi calitati le au si Banchetul, Phidias, s.a.Ba as putea adauga ca acestui dialog i se reproseazadoua lucruri:ca Platon schiteaza aici drept stat ideal unul autoritar la culme, si ca da afara din cetatea sa pe poeti ...Numai bine.

carla
| carla a răspuns:

Din cate stiu eu, Platon. happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai prim deja rasp

| petru explică:

Desigur, stupid/farasens si sigur ca si amuzant este sa fii atat de destept incat sa inveti pe altii cum sa puie o intrebare sau si sa indemni ce carti sa citeasca.
Cert, nu pot sa fiu deranjat, macar, cu atat mai putin sa ma supar!
Multumesc,""frate" Cristii 21
eu sunt petru b./Cluj (pot adauga 67, adica ani)
P. S. Aros din Milet spune :
""Nu snobismul ma spaimanta, ci eternitatea lui ""
eu, pettru, stiu ca este etern insa nu ma spaimanta!

| petru explică:

Pentru Domnul April,
Draga Domnule April,
Cand am fost solicitat sa desemnez "castigator", domnisoara Alessa avea unul concludent si nu lasa dubii precum "dupa cate stiu eu "avea calitatea de STIU
sigur personal as fi raspuns ""PLATON" si, eventual, aratm date, referitoare la Dialog/sau/si la Platon, pentru a ma detasa, si a dovedi castiu despre ce este vorba
Ma bucura insa obiectia dumneavoastra, pe care nu o contrazic, in principiu
Cu respecte,
petru b./Cluj

| mariusres a răspuns:

Esti asa de penibil cu intrebarile tale ghicitoare. du-te frate si cauta-ti de lucru, nu mai baga aici impresii de om cultivat. mai bine pune mana pe o carte de bune maniere si citeste.

| mariusres a răspuns:

Petru, pacat de cei 67 de ani ai tai in care nu ai invatat nimic din ce inseamna bunul-simt.
si eu sunt clujean, dar ma jenez cand vad printre ce fel de oameni stau. daca ai 67 de ani si inca nu simti penibilul in care te afli, e trist.

| laura2009 a răspuns:

Platon... dar a fost scrisa de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platon