| Pkgekybef a întrebat:

Cine tipareste diplomele de bacalaureat? Ministerul sau inspectoratul judetean?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diplomele de bacalaureat sunt tiparite de tipografiile la care se face comanda de catre MEN.
Conform Regulamentului aprobat prin Ordinul nr. 3844/2016, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15
  (1) Necesarul de formulare pentru actele de studii se determină, sub directa coordonare a directorului unităţii beneficiare, în raport cu numărul absolvenţilor şi se înaintează inspectoratului şcolar.
  (2) În baza necesarului furnizat de unităţile de învăţământ, inspectoratele şcolare centralizează comenzile şi solicită cantităţile necesare din fiecare tip de formular al actelor de studii pentru absolvenţii din anul de învăţământ următor. Se pot comanda, în limitele a 10-15% în plus, formularele pentru actele de studii necesare întocmirii duplicatelor şi pentru acoperirea numărului de formulare anulate, datorită greşelilor de completare a acestora.
  (3) Ministerul Educaţiei Naţionale, prin compartimentul de specialitate, acordă anual serie şi număr pentru toate tipurile de formulare ale actelor de studii şi controlează sistematic respectarea riguroasă a gestionării acestora."