| anonim_4396 a întrebat:

Cine trebuie sa plareasca concediul medical, angajatorul sau statul?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Primele 7 zile le plateste angajatoru, iar apoi plateste statu, si se poate intampla sa spuna angajatoru ca nu poate sa iti plateasca pentru ca nu au fonduri

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Indemnizaţia de concediu medical se calculează şi se plăteşte conform prevederilor O. U. G. nr.158/2005 pe baza concediului medical prezentat de către salariat angajatorului pînă cel mai tîrziu în 5 ale lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul. Plata indemnizaţiilor se face lunar de către angajator pentru zilele lucrătoare din primele 5 zile calendaristice, din Fondul naţional de sănătate urmînd să se suporte restul zilelor de concediu medical, dar nu mai mult de 90 de zile pe an. Concediul medical poate fi prelungit pînă la 183 de zile pe an doar cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale. Baza de calcul luată în considerare la calculul indemnizaţiei se constituie din media salariilor nete pe ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se calculează concediul medical. Pentru a beneficia de plata concediului medical, condiţia de stagiu de cotizare este de minimum o lună în sistemul public de asigurări sociale de stat.

| fya a răspuns:

Angajatorul plateste concediul medical