| sabin a întrebat:

Cine plateste salariu concediul de crestere copil
Sotia mea este in luna 6 si ar urma sa nasca la sf lui iunie. Teoretic, poate intra in prenatal de la inceputul lui aprilie. Intamplator, ea este si patroana firmei la care lucreaza. Intrebarile mele sunt:
1. Daca incepind din luna martie, ea beneficiaza de concediu medical, cine plateste acest concediu, firma ei sau statul?
2. Pe perioada de 126 zile de maternal, ea isi plateste salariul, urmand a fi recuperati banii de la stat?
3. Pe perioada de crestere a copilului, de pina la 2 ani, indemnizatia o plateste direct statul, sau si acesti bani ii plateste angajatorul, urmand sa fie recuperati de la stat?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Salariul concediului de creștere a copilului îl plătește angajatorul, în cazul soției statul îi va plati concediul prenatal, natal și postnatal statul.
Trebuie să mergeți împreună la Agenția de Ocupare a Forței de Muncă pentru un plus de documente și informații.
Naștere ușoară și un bebeu sănătos.
Pa, pa.